העקבות מובילות לדרום

בת ים: פרשנות של עמיר רפפורט בעקבות ניסיון הפיגוע באוטובוס

האינסטינקט הראשוני בעקבות הפיגוע שהסתיים אתמול בבת ים בנס ללא נפגעים, הוא להשוות את מה ש(לא) אירע לגל הפיצוצים באוטובוסים באינתיפאדה השנייה, שדעכה לפני כעשור.

אבל יש כמה כמה הבדלים: הפיגועים בעשור שעבר בוצעו ברובם על ידי מחבלים מתאבדים שנשאו על גופם מטעני נפץ  קטלניים, שפיזרו כמות עצומה של כדוריות וגרמו לנפגעים רבים. המטענים יוצרו במעבדות חבלה משוכללות יחסית, שהיו לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי ברחבי יהודה ושומרון.
 
בהשוואה לאותם ימים, ניסיון הפיגוע אתמול הוא חובבני: שהמטען היה קטן יחסית  ויתירה מכך, מתוך התיק בלטו חוטי חשמל שעוררו את החשד הנוסעים והביאו לפינוי האוטובוס.

במידה מסוימת, ניסיון הפיגוע בבת ים דומה דווקא לפיגוע באוטובוס שאירע בתל אביב בעיצומו של מבצע "עמוד ענן" לפני כשנה וחודש. לאחר אותו פיגוע, עלה השב"כ על עקבותיו של המחבל שהשאיר אחריו מטען, בתוך כיממה. אם האחראים לניסיון הפיגוע בבת ים אתמול ייעצרו באותה מהירות פחות או יותר - זו לא תהיה הפתעה. ואולם, לא בטוח כי העקבות יובילו שוב לשטחי יהודה ושומרון. מחסומים רבים הוצבו אתמול אחרי הפיגוע בדרום הארץ.

למרות שיש להעריך כי בידי ההשב"כ יש קצות חוט לגבי זהות מבצעי הפיגוע, אפשר לקבוע באופן חד משמעי כי לא הייתה התראה מראש על פיגוע מתוכנן בתחומי הקו הירוק. החלק הקשה בפיגוע כזה,מבחינת המחבלים,  הוא החדרת מטען מעבר  למחסומים בכניסה מהשטחים לארץ.
 
לכאורה, יש יסוד להניח כי הפיגוע קשור לגל האלימות שגואה בשבועותה אחרונים בשטחים - רק בשבוע האחרון נהרגו בשורת תתקריות ביהודה שומרון ועזה ארבעה פלשתינים. כל מקרה כזה,שבקושי מסוקר בישראל, מגביר את התסיסה הגדולה בקרב הציבור הפלשתיני.

על פני נראה היה אתמול כי ניסיון הפיגוע לא היה קשור לפעולות הסיכול שהיו בסוף השבוע האחרון בג'נין ובקלקיליה, שהסתיימו בקרבות ירי ובנפגעים רבים לצד הפלשתיני. ההיתקלויות אז היו חלק ממעצרים "שגרתיים" ולא פעולות חמות של מרדף אחרי חוליות תוך כדי הכנות אחרונות לפיגוע.
 
הספקולציות לא יימשכו זמן רב: כפי הנראה, ממצאי החקירה האינטינסיבית שהחלה אתמול בצהריים ייודעו לציבור הרחב כבר בימים הקרובים.

אולי יעניין אותך גם