העסקה: מאות אלפי שקלים תמורת מידע על גורלו של החייל מג'די חלבי

אסיר המרצה מאסר על שני מקרי רצח דורש את שחרורם של שני אסירים אחרים תמורת מידע על החייל הנעדר מג'די חלבי, שנעלם בשנת 2005

האם תעלומת מקום קבורתו של חייל ישראלי הנעדר זה שבע שנים עומדת בפני פתרון? עסקת חנינה שהפרקליטות חתמה לאחרונה עם שני עבריינים המרצים עונשי מאסר כבדים בכלא שיטה, קובעת כי בתמורה לגילוי מקום קבורתו של נעדר בשטחי ישראל - יקבלו השניים חנינה. שמו של החייל - מג'די חלבי שנראה לאחרונה בשנת 2005.

מדובר בעסקה שנחתמה בחודש מרס האחרון בין פרקליטות המדינה לשני אסירים, המרצים עונשי מאסר בגין רצח ועבירות סמים. הם אמורים להעביר מידע מפורט על מקום קבורתו של חלבי תמורת חנינה ושחרור מהכלא. את המידע יעביר לשניים אסיר שלישי, המחזיק בידיו את המפה המפורטת למיקום חלבי. מדובר באסיר משה מרדכי המרצה עונש מאסר בגין שני מקרי רצח שביצע לפני מספר שנים.

על פי העסקה שהתגבשה, מרדכי יעביר את המידע לשני האסירים - עמוס נחום ואליאס דאלי - אשר ישוחררו בתמורה למציאת חלבי, והם בתורם ישלמו את שכרו של עורך דינו של מרדכי. האסיר שבמרכז הפרשה טוען, כך על פי פרסומים שונים, כי היה עד לקבורתו של חלבי. העסקה נחתמה בין פרקליטם של נחום ואליאס, עו"ד בועז קניג, לבין ראש מחלקת חנינות במשרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור. העסקה קיבלה את אישור נשיא המדינה, שמעון פרס ושר המשפטים יעקב נאמן. ההסכם כמובן מותנה בכך שהגופה אכן תימצא וכי השניים לא היו מעורבים ברצח.

אביו של חלבי, התראיין הבוקר לגלי צה"ל ואמר כי "אנחנו מתעדכנים מזרועות הבטחון, ובטוחים שכל מידע שיגיע ייבדק בצורה מדוקדקת וברורה, זה מה שחשוב לנו".

אולי יעניין אותך גם

תמונה: דובר צה״ל 

פרשנות | בעשור האחרון צה״ל בנה את כוחו בצורה אפקטיבית לתרחישי הייחוס

אל״מ (מיל׳) רונן איציק טוען, בשוך הקרבות במבצע ״עלות השחר״, כי ״בפרספקטיבה, כאשר אנו מתבוננים בעשור האחרון, ניתן לומר שהתקבלו החלטות נכונות - הן לא היו פשוטות והיה להן מחיר, אך הן העמידו את יכולות הצבא ברמה אחרת״