"הספינה שמתקרבת לחופי איראן"

כלי השייט הבלתי מאויש "פרוטקטור" מבצע משימות הרחק מחופי ישראל

פרוטקטור, כלי שייט בלתי מאוייש (צילום: רפאל)

חיל הים הישראלי מפעיל במפרץ הפרסי כלי שייט חמקניים בלתי מאוישים בעיקר למשימות ביון ומעקב אחר פעולות של איראן.

פרסומים זרים טוענים גם כי הספינה הבלתי מאוישת מדגם "פרוטקטור", שפותחה על ידי רפאל, נרכשה גם על ידי סינגפור ומופעלת על ידי הצי שלה.

ה"פרוטקטור", היא סירה מהירה מדגם מסחרי, עליה התקינה חברת רפאל חיישנים שונים, שאמורים לסייע לגלות מטרות בתנאי ים. את מצלמות היום והלילה, ואת החיישנים השונים, מפעילים מהחוף, והם מאפשרים לגלות כל איום מתקרב.

כלי השייט עליו התקינה רפאל את המערכות המתוחכמות מסוגל לשאת מטען במשקל של טון. עובדה זו אפשרה לרפאל לצייד את הספינה בכמעט כל מערכת שפותחה בתחום הגילוי והזיהוי. מיקרופונים ורמקול מאפשרים לעמדת הבקרה בחוף לנהל שיחה מרחוק עם כל כלי שייט חשוד בסביבה.

בנוסף, על הספינה הבלתי מאוישת ניתן להתקין עמדת נשק אוטומטית המכונה "טייפון", שפותחה במקור כדי לאפשר ירי מתוך כלי רכב משורין, מבלי שהיורה יחשוף את עצמו מחוץ לכלי. ה"פרוטקטור", שאורכה תשעה מטרים, מסוגלת לשייט במהירות של כ- 70 קמ"ש.

הפרסומים הזרים טוענים כי את הספינות הבלתי מאוישות מורידים למים מכלי שיט מאוישים, כמו ספינות טילים, והן מתקרבות לחוף ומבצעות, בין היתר, משימות מודיעין שונות ומגוונות.

בחודש יולי השנה חצו שתי ספינות טילים ישראליות - אח"י אילת ואח"י חנית - באופן גלוי, את תעלת סואץ והפליגו דרומה, אל הים האדום. המעבר נעשה ללא ספק בתאום מלא עם מצרים.

בסוף חודש יוני דווח כי צוללת מדגם "דולפין" של חיל הים עברה גם היא בתעלת סואץ. לישראל חשובה מאוד נוכחות בים האדום שכן היא מאפשרת הגברת המלחמה בהברחות הנשק מאיראן לעזה, שנעשות ברובן דרך סודן ומצרים. מעבר לכך, המעבר בים האדום מקצר כמובן את הגישה למפרץ הפרסי, שהוא מוקד עניין עיקרי עבור ישראל, בגלל תכנית הגרעין והטילים ארוכי הטווח של איראן.

גם ספינות הטילים וגם הצוללות של חיל הים מסוגלות להפעיל את הספינות הבלתי מאוישות מדגם "פרוטקטור" למשימות נקודתיות.

ידיעה זו וידיעות רבות נוספות מתפרסמות בגיליון החדש של ישראל דיפנס, שיצא לאור השבוע.

אולי יעניין אותך גם