הסלולרי יתריע על חדירה ליישוב

ההתרעה הסלולרית של פקע"ר יוצאת לפיילוט באיו"ש. המערכת תתחבר לחמ"לים ותתריע בזמן אמת להסתגר בבתים, או לסייר ברחובות עם כלי נשק

ההתרעה בטלפון הסלולרי ממשיכה להפתיע: המערכת הסלולרית "מסר אישי" של פיקוד העורף תשמש להתרעה מפני חדירת מחבלים להתנחלויות, וליישובים הממוקמים בסמוך לגבולות.

 

הפרויקט, שתפס תאוצה בעקבות הרצח באיתמר לפני חמישה חודשים, צפוי להתחיל בשלב הניסיוני כבר בשנה הבאה, ככל הנראה באחת המועצות האזוריות ביהודה ושומרון, למשך שנה. על פי התכנון, מערכת הפצת ההתרעה תתחבר לחמ"לים של היישובים, המועצה האזורית והחטיבה המרחבית. כך, במקרה של אירוע, יוכל כל אחד מן החמ"לים להפיץ את ההתרעה לסלולר ישירות לתושבים.

"בהתחשב בעובדה שבמקומות האלו יכול לחדור מחבל בכל רגע, חשוב שיהיה אמצעי להתרעה מידית לתושבים", הסביר רע"ן התיישבות בפיקוד העורף, סא"ל אבי עובד. "מעבר לעובדה שלכל משפחה בבית יש כבר לפחות טלפון סלולרי אחד, וההתרעה על חדירה או פגיעה בגדר יכולה להגיע לכלל היישוב, ישנו יתרון בכך שמדובר בהתרעה שקטה ולא בצפירה שהמחבל יכול לשמוע". בענף ההתיישבות מציינים כי עד היום לא היה אמצעי הפצת התרעה לכלל האוכלוסייה, והיכולת להתריע על מקרים כאלה הייתה רק לתושבים בעלי ביפר.

בפקע"ר רואים חשיבות גדולה בפרויקט, שיאפשר הפצת הודעות מתאימות להיערכות לאירוע חדירה. בין היתר, מקווים בפיקוד, תוכל המערכת לשלוח הודעה הקוראת להסתגר בבתים, או לשלוח את כיתת הכוננות לצאת לסיור ביישוב. "היינו רוצים ליצור מצב בו גם צה"ל וגם המועצה יודעים להתריע לתושבים על אירועים. חייבת להיות התרעה מידית מפני שזהו דבר שמציל חיים", קבע סא"ל עובד. "אנחנו מתחילים בפיילוט ביהודה ושומרון כי זהו המקום עם הפוטנציאל הגדול ביותר לאירועי חדירה. בשאר היישובים שעל הגבולות ישנה גדר הגבול וגדר נוספת התוחמת את היישוב. ביישובים ביהודה ושומרון קיימת גדר אחת, כך שהחדירה קלה הרבה יותר", הוא הסביר.

 


הכתבה פורסמה לראשונה בשבועון "במחנה", גיליון מס' 32, אוגוסט 2011

 

אולי יעניין אותך גם