הסייבר עבר מאיום טקטי לאסטרטגי

יו"ר חברת החשמל, האלוף (מיל') יפתח רון טל נאם בכנס האנרגיה וביטחון והתייחס לאיומים החדשים שהתפתחו כתוצאה מהחידושים בשוק האנרגיה הישראלי

"חברת החשמל היא אחת מחברות התשתית המספקות שירותים חיוניים בכל מצב והיא מחויבת להמשיך בכך במיוחד במצבי חירום. אפשר להגיד שהחשמל הוא התשתית החיונית ביותר, והוא נדרש לצורך הכלכלה, החינוך, הבריאות והביטחון", אמר האלוף (מיל') יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל בכנס האנרגיה וביטחון שנערך ביוזמת המרכז הבינתחומי בהרצליה וישראל דיפנס, בשיתוף אוניברסיטת קלגרי והטכניון ומכון האנרגיה והסביבה הישראלי.

"המיוחד והמאתגר במוצר, זה שהוא אינו ניתן לאגירה. את החשמל אתה מייצר בהתאם לביקוש. מי שיצליח לאגור חשמל עם יכולות מסחריות ברמה עסקית (והטכנולוגיות מתקדמות לכיוון הזה) יהיה מוביל בכיוון החשוב ביתר בכיוון של האנרגיה. "לחשמל יש שרשרת ייצור, הולכה וחלוקה. אנחנו רגילים לחשוב באופן טבעי שהייצור הוא החוליה הרגישה, ואולם החלק הרגיש והחשוף זו דווקא ההולכה והטרנספורמציה.

"לאחרונה, אנחנו עדים במדינת ישראל לחוליה רגישה נוספת, הקשורה לאספקת הדלקים. מרגע שבים התיכון נמצאו מאגרים של גז, מדינת ישראל מתקדמת למהפיכת אנרגיה שתביא אותה למצב שהיא עצמאית במקורות האנרגיה שלה, אך במקביל ישראל הפכה להיות רגישה ביותר לגבי היתירות של הולכת הגז.

"נכון להיום, הגז מובל בצינור אחד. הצינור הזה מייצר ברמה האסטרטגית יתירות אפס, ואחד האתגרים הכי גדולים שלנו היום הוא איך להגן על הולכת הגז מהים ליבשה: הדרך הנכונה והכי טרוויאלית לכך, היא פשוט לפתח עוד צינורות. ואולם, הצינור השני הבא היהיה קיים לכל המוקדם בשנת 2017. זו מציאות שמייצרת פגיעות מאוד גדולה. כדי שמדינת ישראל תוכל להגיע לביטחון אנרגטי, היא צריכה לייצר יתירות אסטרטגית שלא קיימת.

"לגבי איום הסייבר, הוא הופך מטקטי לאסטרטגי, גם אם עדיין לא מדובר על איום על עצם קיומה של המדינה. המטרה האסטרטגית שלנו, כחברה המספקת שירות חיוני שמהווה תשתית חיונית למדינת ישראל, היא להמשיך את הפעלת מערכות החשמל במצבי חירום תוך סדרי עדיפויות ברורים - קודם כל לחדש את האנרגיה לאותן מערכות שמספקות חשמל, אחר כך למערכות חיוניות ואחר כך לפי סדר שנקבע - לכלל הציבור. בממוצע, בכל שעה נתונה, אנחנו מזהים בחברת חשמל בין 10 ל-20 אלף נסיונות חדירה לא מורשים למערכות המחשב שלנו. איך אנחנו מתמודדים עם כל הנסיונות האלה? עוברים מאבטחת מידע לאבטחת רשת בחמש שכבות. אנחנו מסתכלים על האתגר בצורה רחבה ולא נקודתית, כלומר בניית אחריות כוללת להגנה כוללת על מרחב הרשת כולו".