הסוף לשקי הפק"ל?

בצה"ל בוחנים שימוש בבונקרים ניידים שיגנו על הלוחמים בחזית

הבונקרים החדשים. (צילום: עידן סונסינו, אתר צה"ל)

בונקרים חדשים להרכבה מהירה בשטח נבחנים בימים אלו על ידי חיל ההנדסה, כך מדווח אתר צה"ל. על פי הדיווח מדובר בעמדות עשויות סלים, שלוחמים יכולים לבנות עצמאית בעומק שטח האויב, וישמשו את החיילים כמתקן מיגון וכעמדת ירי.

רמ"ד ביצורים בחיל ההנדסה, רס"ן אנדרש שנקר, אמר לאתר צה"ל כי "כוח מתמרן בשדה הקרב שהגיע ליעד שלו ומתכוון לעצור לפרק זמן מסוים, צריך מיגון מפני הירי שהוא צפוי לספוג בזמן הנוכחות שלו בעומק העוין. הפיתרון החדש שאנחנו בוחנים יקדם את מיגון החיילים מאוד".

המבנים הניידים הנבחנים לשימוש מיוצרים על ידי חברת "יהודה רשתות" ומכונים "מבצר יהודה". אחד היתרונות המרכזיים שלהם הוא הקלות והמהירות בה ניתן להרכיבם בשטח. עד כה עשה צה"ל שימוש במתקני מיגון שיוצרו על ידי חברת HESCO הבריטית, ובכדי לבנותם היה צורך להקפיץ אל השטח דחפורים וכלים הנדסיים.

"את הבונקר החדש תוכל לבנות מחלקת חי"ר בזמן קצר ביותר, בלי שום תלות בכלים. כל חלק בו ניתן להרמה על ידי שני אנשים. זה יתרון אדיר - תוך זמן קצר וללא עזרה מבחוץ הלוחמים יהיו ממוגנים לחלוטין לאיום הרלוונטי", הסביר רס"ן שנקר.

בשבוע שעבר נערך ניסוי מבצעי ב"מבצר יהודה". רס"ן שנקר אמר כי הניסוי בוצע בהצלחה. "הבונקר עמד בכל הפעולות מבחינת יציבות ועמידות כנגד רסס".

אולי יעניין אותך גם