המל"ט הישראלי בקוריאה

בעקבות חילופי הדורות בקוריאה הצפונית המתח באזור בשיאו. במקרה ותפרוץ מלחמה בין הקוריאות, ככל הנראה המל"ט ה"אלים" מדגם "הארפי" ייקח חלק מרכזי במשימות חיסול סוללות נגד מטוסים

מל"ט "הארופ" (צילום: התעשייה האווירית)

המתח שנוצר עם חילופי הדורות בהנהגת קוריאה הצפונית בשיאו. בעולם כולו ובעיקר בקוריאה הדרומית עוקבים אחר הנעשה במדינת מוזרה זו. במקרה של מלחמה בין שתי הקוריאות, משימת חיסול סוללות נגד מטוסים בקוריאה הצפונית תוטל, בין היתר, על מטוסים ללא טייס מתוצרת התעשיה האווירית.

לפי פרסומים זרים, קוריאה הדרומית רכשה כמויות גדולות של המל"ט ה"אלים" מדגם "הארפי" והדגם המתקדם יותר "הארופ" מתוצרת התעשיה האווירית. מל"ט ה"הארפי" הוותיק, אותו משפרים בהתמדה, מבוסס על גוף מל"ט שפותח עי חברה גרמנית ושבו הותקנו חיישנים וראש קרבי רב עוצמה שפותחו על ידי מפעל מבת של התעשיה האווירית.

כאמור, המל"ט משוגר מהקרקע לעבר שטח אויב ,מאתר קרינת מכ"ם וצולל לעבר מקור הקרינה - בדרך כלל מכ"ם של סוללת טילי קרקע-אוויר - ומשמיד אותו ואת הסוללה כולה. אורכו של ה"הארפי" שני מטרים ואורך כנפיו 2.7 מטר. משקלו הכולל של המל"ט 135 ק"ג . הוא מאוחסן בתוך מיכל סגור המשמש גם כמשגר.

את ה"הארפי" משגרים מכלי רכב. כל משגר כזה המורכב על משאית מצויד ב-18 מל"טים כאלה. המל"ט משוגר באמצעות מתקן דמוי רקטה ומשוטט בעזרת מנוע מעל לשטח בו אמורות להימצא מטרות .

קוריאה הדרומית רכשה, לפי הפרסומים הזרים, את המל"ט מדגם "הארפי" והוא נכנס לפעילות מבצעית ביחידות הצבא שלה. בשנים האחרונות שודרגו מערכות ה"הארפי" ונרכשו גם כמויות של הדגם החדש יותר ה"הארופ".