המכ"ם שיגלה טילים מטווח גדול

כחלק ממערכת ההגנה מפני טילים, ה"חץ 3", המכ"ם יהיה מסוגל לגלות טילים ששוגרו ממרחק של יותר מאלף ק"מ

הדמיה של ה"חץ 3" (צילום: התעשייה האווירית)

המכ"ם מדגם "אורן אדיר", שפותח כחלק ממערכת ההגנה מפני טילים, "חץ-3", הוכיח כבר בניסויים ראשונים יכולת לגלות שיגורי טילים בליסטיים לעבר ישראל מטווחים גדולים מאוד.

את המכ"ם החדיש מפתחת חברת אלתא, חברת הבת של התעשייה האווירית. חלקים של המכ"ם החדש נוסו כבר ובימים אלה משלימים את פיתוח התצורה הסופית שלו. המכ"ם מבוסס על המכ"ם מדגם "אורן ירוק" שהוא חלק ממערכת ה"חץ-2" המבצעית. על פי מה שמסתמן מהניסויים עד כה, "אורן אדיר" מסוגל לגלות טילים ששוגרו לעבר ישראל זמן קצר אחרי השיגור וזאת ממרחק של "למעלה מאלף ק"מ.

ה"חץ-3" שונה מאוד מה"חץ-2" שכן הוא מיועד לחסל טילים בטווחים ובגבהים גדולים יותר. זאת בעיקר כדי להתגבר על האיום של טילים החמושים בראשי קרב לא קונבנציונלים. המכ"ם החדש, למרות שהוא מפותח עבור ה"חץ-3", יכול לשמש גם כמכ"ם התראה ארוך טווח.

כידוע המכ"ם מדגם "אורן ירוק" נמכר לכמה מדינות ביניהן הודו וקוריאה הדרומית לצרכים של התראה מוקדמת מפני איומים אוויריים, לאו דוקא טילים.

למרות שהמכ"ם מדגם "אורן אדיר" הוא מערכת האיתור הראשית של שיגורים, ישראל עושה שימוש באמצעים נוספים כדי לקבל התראה מוקדמת ככל האפשר על שיגורי טילים לעברה.

אולי יעניין אותך גם