המכ"ם הישראלי ישוגר לכוכב נגה?

מכ"ם SAR מתוצרת אלתא אמור למפות את הכוכב המרוחק, במסגרת פרוייקט של נאס"א

כוכב נגה (ארכיון: נאס"א)

סוכנות החלל של ארצות הברית נמצאת במגעים עם סוכנות החלל הישראלית לגבי שיתוף פעולה במיפוי כוכב הלכת נגה. במסגרת המגעים, נבחנת האפשרות כי המיפוי יתבצע באמצעות מכ"ם מפתח סינטטי (SAR) של מפעל אלתא מהתעשייה האווירית.

ישראל נחשבת מובילה עולמית בתחום מכ"מי ה-SAR שמאפשרים צילום מהחלל גם בחושך ותחת מעטה כבד של עננים. הטכנולוגיה קיימת גם בארצות הברית, ואולם המכ"מים הישראליים נחשבים כבעלי יכולת להגיע לרזולוציה גבוהה באמצעות משקל מופחת - עובדה קריטית בעת תנועה בחלל.

על פי יו"ר סוכנות החלל הישראלית, פרופ' אלוף (מיל') איציק בן ישראל, הסוכנות האמריקאית, נאס"א, כבר בחרה במכ"ם מתוצרת אלתא כאמצעי שבאמצעותו יבוצע מיפוי מלא של כוכב הלכת נגה, המכוסה באופן מוחלט בענני גז רעילים, ואולם הפרויקט הוקפא לטובת מימון פרויקטים אחרים. באחרונה חודשו המגעים בין הצדדים לגבי ביצוע הפרויקט.

במקרה שהפרוייקט יתוקצב על ידי נאס"א, יירכש מכ"ם של אלתא, שיותקן על טיל שיגור אמריקאי. הטיל יעשה את דרכו בחלל במשך לא פחות משנתיים, עד שיתייצב במסלול לווייני מסביב לנגה, ויתחיל לשגר תמונות, שיאפשרו את המיפוי.

אולי יעניין אותך גם

תמונה שצולמה במשימת ״אפולו 11״ ב-20 ביולי, 1969. קרדיט צילום: NASA/JSC

״ישראל תהפוך להיות מרכז משמעותי של חדשנות בחלל״

לרגל יום הירח שחל היום שוחחנו עם מנכ״ל חברת ״רמון ספייס״ על  דאטה סנטרים מחוץ לאטמוספירה, נחיתות על אסטרואידים קטנטנים, תמונות ממאדים, וגם על הבשורה המשמחת של ״בראשית 2״