המטרה: להפריד בין אוגדת הכרעה לאוגדת בט"ש

בצה"ל החליטו להעביר את האחריות על הגבול הסורי מאוגדה 36 לאוגדת "הבשן". הסיבה – החשש שארגוני הג'יהאד בסוריה יפנו את פעילותם לעבר יישובים ישראליים

המטרה: להפריד בין אוגדת הכרעה לאוגדת בט"ש

(צילום: דו"צ)

מאחורי העברת הגבול הסורי מאוגדה 36 לאוגדת "הבשן" יש לא פחות ממהפכה תפיסתית. הרמטכ"ל בני גנץ מסיים למעשה אנומליה של 40 שנה ומעלה: היותה של אוגדה 36 עוצבת הכרעה ועוצבת ביטחון שוטף כאחד.

40 שנה התאפשר הלוקסוס הזה בצה"ל, שנבע קודם כל מהשמיכה הקצרה של הסד״כ באדיבות השקט שסיפקה משפחת אסד בגבול: האב, הבן ורוח הדיקטטורה. חאפז ובשאר אסד ניהלו את המלחמה בישראל במקומות אחרים כמו לבנון, ובאמצעים אחרים, ששיאם בניית כור גרעיני בחשאי, אבל את הגבול השאירו שקט.

כל זה השתנה עם פתיחת מלחמת האזרחים. המורדים, על שלל ארגוניהם ותתי ארגוניהם, גילו עניין מיוחד בשליטה בכפרים על הגבול הישראלי. אם תרצו - הכפרים כמו ג׳מלא, וג׳ובאתא אל חאשב הפכו למטפורה על מלחמת האזרחים כולה היכולת של אחד הצדדים לתקוע דגל, להכריז על ניצחון, ושהדגל יישאר שם גם למחרת בבוקר. כאשר ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי הציג נאום פרוגרמטי מרשים בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, בינואר הוא ניסה להסביר לשומעיו עד כמה מורכב במודיעין הישראלי של 2014 לעקוב אחרי רכבת השדים הסורים בגבול. לדבריו ארגוני הג'יהאד העולמי לא יכבשו את שתולה טבריה וחיפה. הם גם לא יחזיקו טילים כמו חיזבאללה. אבל הם פלגים ממינים שונים ורבים אשר מזריקים למזה"ת, בפעם הראשונה בהיסטוריה, אידיאולוגיה דתית רדיקלית ביותר שכל כולה אנטי-מודרנה, אנטי-מערב, ואנטי-חילוניות – שלא לומר על הבעיות שלהם מבית.

זו תופעה חדשה ומדאיגה שיכולה להקרין על פיגועים כלפי ישראל. היא באה לידי ביטוי באכזריות יוצאת דופן, והיא יכולה להתרחב ולהקרין על תופעות אחרות פה. המצב שנוצר בגבול ישראל סוריה מאפיין את הבלגן הגדול והכאוס איתם נאלץ להתמודד מפקד אוגדה 36, עוצבת געש, מאז פרוץ מלחמת האזרחים שכרגע במקום שבועות מנבאים לה עוד עשר שנים מדממות.

מצד אחד לעסוק בערב רב של לוחמי ג׳יהאד שכמו זבובים מאתרים בתיירות מלחמות את המורסות הבלתי משילות במזרח התיכון ומתקבצים ממקומות כמו מעיראק, תימן ואפילו צעירים מבולבלים מאירופה שהתאסלמו או בני מהגרים מוסלמים, ומצד שני לעסוק במשימה הקלאסית של אחת האוגדות המשוריינות המרכזיות והעוצמתיות בצה"ל: בניית האוגדה למלחמה כוללת והכנת תמרון יבשתי רחב היקף, עמוק ורווי אש, אל תוך שטח האוייב, יהא זה חיזבאללה, חמאס, או הצבא הסורי שרחוק מהתפרקות כוללת.

אוגדת "הבשן" הוקמה מהר מהר בכוננות כחול לבן שהוכרזה בגבול הסורי ערב מלחמת יום כיפור ופעלה במלחמה נגד חיל המשלוח העיראקי שנשלח תחת פיקוד האלוף דן לנר. אלא שלאורך השנים הוזנחה האוגדה. כאשר הופעלה במלחמת לבנון השנייה בגזרה המזרחית של לבנון היא התגלתה כבלתי כשירה בעליל. הרמטכ"ל גנץ הבין כי במסגרת המציאות החדשה בגבול צריך להוריד מאוגדה 36 את כאב הראש של הביטחון השוטף והמרדף אחרי כל רועה צאן שחוצה את הגדר.

האוגדה מרכזת היום כמה מיחידות ההכרעה של צה"ל כמו חטיבות השריון 188 ו-7 וחטיבת החי"ר גולני. כאשר נצבר כוח יבשתי במבצע "עמוד ענן" למשל לקראת כניסה לרצועת עזה שנמנעה ברגע האחרון, אוגדה 36 הייתה מהכוחות הראשונים שהוקפצו. הרעיון הוא להפריד כמה שניתן בין אוגדות תמרון והכרעה לאוגדות בט"ש, בכל גיזרה שהדבר אפשרי משתי סיבות שמתלכדות : ההבנה שמרחבי הגבולות, בגולן, בסיני, ואולי בהמשך גם גבול לבנון וגבול ירדן, הופכים למרחבים ללא משילות שמציבים אתגרי הגנה וביטחון שוטף מורכבים יותר ממה שחווינו בארבעים השנה האחרונות, והצורך למקצע את האוגדות המתמרנות לכוננות ליום פקודה לנשימה החשובה ביותר: מלחמה כוללת.

במקום להילחם את המלחמה הקודמת שבמשך ארבעים שנה לא קרתה, עוצבת הבשן, תחת פיקודו של תא"ל אופק בוכריס, מח"ט גולני לשעבר, אמורה להתמודד עם האתגר החדש. במקום חיל משלוח עיראקי של טנקים, חיל משלוח של לוחמי ג'יהאד עיראקים שלאחר שיסיימו לסלק את צבא אסד מהגבול, יתפנו להציק לכוחות צה"ל על הגדר ובהמשך גם ליישובים ברמת הגולן באמצעות פיגועי חדירה, צליפה, מטענים ובהמשך גם מרגמות ורקטות שאותן כבר אי אפשר יהיה להגדיר כירי טועה, ירי זליגה.

אוגדת "הבשן", תהיה אוגדה מרחבית בדומה לעוצבת הגליל, שתחתיה יהיה החטיבות המרחביות החרמון וחטיבת הגולן. ואחרי טקס העברת מקל האחריות בין האוגדות השבוע במחנה מפח במעמד הרמטכל, רא"ל בני גנץ ואלוף פיקוד הצפון, אלוף יאיר גולן, יביט כל צה"ל על השינוי הארגוני הזה שאמור לעבור בהמשך אולי גם לגזרות אחרות.

אולי יעניין אותך גם

תמונות: דובר צה״ל 

פיקוד דרום החל לשפץ מוצבים בגבול מצרים

זהו תחילת השינוי המשמעותי שעוברים המוצבים בפיקוד הדרום, כחלק מתוכנית "קו מגע". ״כתף ניצנה״ ו״מפגש״ שופצו. בזמן הקרוב עתידים להסתיים גם השיפוצים במוצב נחל רביב ומוצב חריף. עד סוף 2022, ישופצו כ-15 מוצבים