הלך לעולמו תא"ל אריה שלו

עמד בראש חטיבת המחקר של אמ"ן במלחמת יום הכיפורים. במלחמת ששת הימים היה דובר צה"ל

תא"ל אריה שלו, שעמד בראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, יובא ביום רביעי למנוחות בבית העלמין בקרית שאול. שלו הלך אתמול לעולמו בגיל 85 לאחר מאבק במחלה קשה.

 

תא"ל אריה שלו זכור במיוחד כמי שהיה האיש מספר 2 באגף המודיעין של צה"ל בתקופת מלחמת יום הכיפורים (תחת ראש אמ"ן, אלוף אלי זעירא). בתפקידו זה נחשב כשותף מרכזי ל"קונספציה" שחזתה "סבירות נמוכה" למלחמה.

ואולם, הקריירה הביטחונית של אריה שלו החלה שנים רבות קודם לכן, בתקופת המנדט הבריטי, כאשר התגייס ל"הגנה".

במלחמת השחרור שימש שלו כמפקד פלוגה בחטיבת גולני ובהמשך קצין המודיעין של החטיבה. שלו היה נציג בוועדת שביתת הנשק בין ישראל וסוריה וקצין מטה לוועדות שביתת הנשק.

ב-1957 מונה לקצין מודיעין של פיקוד הצפון, ובמלחמת ששת הימים שימש כדובר צה"ל. בין היתר, היה אחראי על פרסום הראיונות עם האלוף חיים הרצוג ז"ל, שמטרתם הייתה לעודד את רוח העם.

ועדת אגרנט שהוקמה לחקר נסיבות פרוץ המלחמה, קבעה, כי שלו "נושא באחריות למשגה החמור ביותר של המחלקה שבראשה הוא עומד ומשום כך אין הוא יכול להמשיך בשירותו באמ"ן". בעקבות כך, שלו הועבר מתפקידו ומונה ב-1974 למושל הצבאי ביהודה ושומרון. ב-1976 השתחרר מצה"ל.

לאחר שיחרורו הצטרף ב-1977 למרכז יפה למחקרים אסטרטגיים שהוקם על ידי אהרון יריב ז"ל, והיה חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי. לאורך השנים פרסם מחקרים וספרים בנושאי ביטחון לאומי.

בכירים באגף המודייען לשעבר אומרים כי למרות חלקו בכשלי מלחמת יום הכיפורים, "שלו היה איש אשכולות שתרומתו לביטחון המדינה במשך עשרות שנים הייתה רבה".

***

מקורות לידיעה זו: ארגון "צוות" ואתר ויקיפדיה.

 

אולי יעניין אותך גם

BIGSTOCK/Copyright: Mikonos

סקר חדש: הגידול במתקפות סייבר הביא לשיפור ביכולות האבטחה בישראל

על פי נתונים של חברת סופוס, רוב צוותי ה-IT בישראל שהתמודדו במהלך  2020 עם גידול בהתקפות סייבר חיזקו את כישורי אבטחת המידע שלהם. מדען המחקר הראשי: העתיד צפוי להיות חסר תקדים באותה מידה כמו העבר