הלך לעולמו אחד מ"אבות הלביא"

עובדיה הררי, מראשי פרוייקט "הלביא" בתע"א נפטר לאחר מחלה קשה. בתפקידו האחרון היה ממלא מקום מנכ"ל התע"א. לפני כן כיהן כסמנכ"ל החברה ומנהל חטיבת כלי הטיס הצבאיים

עובדיה הררי ז"ל

עובדיה הררי, לשעבר המשנה למנכ"ל התעשייה האווירית (תע"א), ומנהל תכנית "לביא" נפטר אתמול לאחר מחלה קשה.

הררי, הצטרף לשורות התע"א בשנת 1970 כמהנדס פיתוח ותיכון מוקדם. בשנת 75' מונה לראש צוות משימה לתכנון מטוס קרב חדש. בשנת 1980 מונה לתפקיד המזוהה עם שמו יותר מכל: מנהל ומהנדס ראשי של מטוס הקרב "לביא".

ב-1988, לאחר הפסקת פרויקט ה"לביא", מונה למנהל מפעל להב בחטיבת כלי טיס צבאיים של החברה, העוסק בהשבחות מטוסי קרב. ב-1992 פנה לנהל את מפעל מלמ של חטיבת האלקטרוניקה, יצרן מערכת נשק "חץ". שנתיים לאחר מכן מונה לסמנכ"ל התע"א ומנהל חטיבת כלי טיס צבאיים. בנובמבר 2005 מונה לממלא מקום מנכ"ל התע"א.

עובדיה הררי היה חתן פרס ביטחון ישראל לשנים 1969 ו-1975, וחתן פרס ישראל לטכנולוגיה והנדסה לשנת 1987. מר הררי היה בוגר תואר ראשון (B.Sc) ותואר שני (M.Sc) בהנדסה אווירונאוטית מהטכניון שבחיפה, ובוגר תוכנית MBA למנהלים מאוניברסיטת INSEAD שבצרפת. הוא נחשב לאחת הדמויות המזוהות ביותר עם התע"א, בארץ ובעולם, בעיקר בתפקיד שמילא בשנות ה-80 כמנהל וכמהנדס הראשי של פרויקט ה"לביא".

מהתע"א נמסר כי יכולתו המקצועית הגבוהה בתחום ההנדסה האווירונאוטית, בשילוב יכולת מנהיגות והקפדה על ביצוע מושלם של העבודה בלוחות זמנים מתוכננים, תרמו לכך שהתע"א ייצרה ארבע אבות-טיפוס של ה"לביא", שניים מהם הוטסו בהצלחה מרובה. ב-30 באוגוסט, 1987, הופסק הפרויקט על ידי ממשלת ישראל, מסיבות תקציביות. 

עם פרישתו מהתע"א ב- 2006 אמר עובדיה הררי כי "התעשייה האווירית הייתה עבורי בית שני. הייתי מעורב במוצרים רבים שפותחו בחברה. לעובדי התעשייה האווירית ולמנהליה זכות להתגאות לעבוד בתע"א ולהיות גאים. במעשי ידיהם תורמים לביטחון המדינה וכלכלתה".

יוסי וייס, מנכ"ל התע"א אמר כי "עובדיה היה מעמודי התווך של החברה. פועלו של עובדיה ותרומתו יישארו חקוקים לנצח בתולדותיה של התעשייה האווירית, מערכת הבטחון ומדינת ישראל. חבל על דאבדין ולא משתכחין".

משה קרת, לשעבר מנכ"ל התע"א שעבד עם עובדיה הררי שנים רבות אמר כי "עובדיה תמיד שירת את התעשייה האווירית על הצד הטוב ביותר בכל תפקידיו. במקצועיות, במסירות ובנאמנות הקדיש כישרונותיו הרבים לחברה".

יו"ר רפאל, האלוף (מיל') אילן בירן, ספד גם הוא להררי: "עובדיה היה עמוד תווך מרכזי בבניין מערכות הנשק למדינת ישראל, בונה כושר ההרתעה של ישראל, מנהיג טכנולוגי למופת, מוביל פרויקטים עיקריים. מנהל בכיר ומשנה למנכ״ל תע״א, מפתח "הלביא", מרצה בטכניון ואיש מדע - מוביל טכנולוגיה בישראל".

אולי יעניין אותך גם