"הלוגיסטיקה צריכה להיות כמו מחט של אינפוזיה"

קצין הלוגיסטיקה הראשי בצה"ל, תא"ל מופיד גאנם, מדבר על תפיסות לוגיסטיות חדשות

(צילום: רובי קסטרו)

"הלוגיסטיקה צריכה להיות חדה וחזקה ולהגיע לכל מקום כמו מחט של אינפוזיה", אומר תא"ל מופיד גאנם, קצין הלוגיסטיקה הראשי בצה"ל (קל"ר). גאנם, בן ה-55, תושב הכפר מע'אר בצפון, הוא כיום הקצין הבכיר ביותר מבין בני העדה הדרוזית המשרתים בצה"ל (הדרוזי בעל הדרגה הבכירה ביותר אי פעם בצה"ל היה האלוף יוסף מישלב שכיהן כמפקד פיקוד העורף בעשור שעבר).

לדברי מופיד ראנם, חיל הלוגיסטיקה בוחן כיום תפיסות לוגיסטיות חדשות, ומטמיע שינויים לוגיסטיים מרחיקי לכת, שעליהם הוחלט לאחר מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. "מאז מלחמת ששת הימים ועד היום, אחרי כל מלחמה התפיסה הלוגיסטית השתנתה", אומר גאנם. "למשל, אחרי מלחמת יום הכיפורים הוקמו אגדי תחזוקה בכל האוגדות. ב-2003 הוחלט ללכת ללוגיסטיקה מרחבית ולפרק את האגדים, וזה נמשך עד שנת 2006. אחרי מלחמת לבנון השנייה, הקמנו את האלאו"גים (אגד לוגיסטיקה אוגדתי – יחידה לוגיסטית מוקטנת לעומת אגדי התחזוקה שפורקו בשנת 2003), והחזרנו בכך יכולות לוגיסטיקה לדרג האוגדה".

גאנם מוסיף כי "מבחינתנו, הדבר הכי מרכזי בלוגיסטיקה בדרג הטקטי אלה פלוגות המפקדה. המטה הכללי לבטח יביא את הלוגיסטיקה הנדרשת עד לרמת הפיקוד. אבל, אם לא תהיה לנו לוגיסטיקה חזקה ברמת האוגדה וברמת הגדוד אז לא תהיה לוגיסטיקה בכלל. אני מתמקד גם בפלוגת המפקדה וגם באלאו"ג. אנחנו כל הזמן בודקים את עצמנו. גם כיום נבחנים ללא הפסקה שינויים כדי שיהיו עוד קצת יכולות ועוד קצת מלאים בכל היחידות. "פלוגת מפקדה צריכה להיות חזקה כמו המחט של האינפוזיה, כלומר חודרת לאיפה שצריך לחדור ונותנת לוגיסטיקה ללוחמים", אומר גאנם. "אם הלוחמים תמיד צריכים לחתור למגע עם האויב, הרי שפלוגת הלוגיסטיקה הגדודית צריכה לחתור למגע עם הלוחמים עצמם. המטרה היא לתת לוגיסטיקה בכל מקום, זה מבטיח שמה שקרה במלחמת לבנון השניה לא יחזור על עצמו (ב'לבנון השנייה' היו גדודים רבים שלא קיבלו אספקה, משום שלא נפתחו מספיק צירים לוגיסטיים, והאספקה שהוטלה מן האוויר לא הספיקה או שלא הגיעה ליעדה)".

מודעות

לדברי תא"ל מופיד גאנם, חטיבת הלוגיסטיקה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (בראש החטיבה עומד תא"ל איציק כהן) משקיעה מאמץ רב בפיתוח אמצעים שיאפשרו הצנחה מדויקת של אספקה, וכן פתיחת צירים לוגיסטיים לאזורי לחימה, אבל מאמץ גדול במיוחד מושקע גם ב"חינוך" המפקדים ביחידות הלוחמות, לכך שהדאגה לאספקה לוגיסטית היא חלק בלתי נפרד מן האחריות הכוללת שלהם, חשובה לא פחות ממאמצי הלחימה עצמם. "טנק יכול להיות הכי מתקדם בעולם, אבל אם לא מכשירים את האנשים ולא דואגים לו לאספקה לוגיסטית הוא פשוט לא ייסע ולא יירה", אומר הקל"ר.

כחלק מהטמעת התובנה הזאת, נושאים לוגיסטים מהווים חלק בלתי נפרד מקורס מפקדי האוגדות העדכני בצה"ל. באחרונה השתתפו 40 סגני מפקדי גדודים בצה"ל בסדנאות לוגיסטיות שנערכו להם בבסיס ההדרכה של חיל הלוגיסטיקה, בה"ד 6.

שו"ב

"כשאני מדבר על לגיסטיקה יש שתי שיטות מרכזיות - שיטה אחת היא הצפה של אמצעים ומזון - והשיטה השנייה היא שליטה", אומר תא"ל מופיד גאנם. "כשאין שליטה עושים הצפה, וזה במידה רבה מה שקרה גם במלחמת לבנון השנייה", אומר מופיד גאנם. "לעומת זאת, כיום אנחנו חותרים ללוגיסטיקה כמה שיותר מתוכננת ומסודרת. לצורך העניין, שילשנו את מספר מערכות השו"ב שמאפשרות לנו לדעת כל הזמן מהי תמונת המצב בכל הכוחות ובכל היחידות. כמובן, שגם במלחמה הבאה יהיו מקומות שבהם תהיה 'הצפה', אבל אנחנו פועלים למזער את התופעה הזאת ככל שניתן".

אולי יעניין אותך גם

אחרי 37 שנים: בסיס חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף (בה"ד 16) עובר מצריפין למשכנו החדש ברמלה 

קרדיט: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
 

אחרי 37 שנים: בסיס חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף עובר לרמלה 

הבסיס החדש משתרע על שטח של 120 דונם, מתוכם 15,300 מ"ר בנוי, וכולל: משרדים, מבני מגורים, כיתות לימוד והדרכה, מרכז לוגיסטי, מטווח מקורה, נשקייה, מסלול מכשולים, מגרש כדורסל וטריבונה