"הכוונת היא כמו חלון"

שני פיזיקאים מפתחים כוונת שלוקחת בחשבון גם את הגורמים הפסיכולוגים של הראייה האנושית

(צילום: shutterstock)

שני יזמים, פיזיקאים בהכשרתם, פיתחו כוונת אופטית חדשה (OS) שמבוססת על גישה חדשה שלוקחת בחשבון גם את הגורמים הפסיכולוגים של הראייה האנושית ואת ההשפעות והמגבלות שלה על תחום הירי.

ד"ר יבגני סטולוב, מומחה מוכר בתחום ההנדסה האופטית ופיתוח וייצור ציפויים אופטיים, שמחזיק בכמה עשרות פטנטים, פיתח כוונת אופטית חדשה (OS) שמבוססת על גישה חדשה שלוקחת בחשבון גם את הגורמים הפסיכולוגים של הראייה האנושית ואת ההשפעות והמגבלות שלה על תחום הירי. הכוונת מיועדת לסייע ליורה להתגבר על המכשולים וההטעיות בשטח באמצעות התאמה מלאה בין המטרה ומרכז הכוונת.

"בכוונת שפיתחנו היורה צריך ליישר רק שתי נקודות: סימן אופטי ויעד, אין עיוות או סטייה אופטית אחרת, משום שהכוונת היא כמו חלון", מציין דניאל כהן, שותפו של ד"ר סטולוב במיזם שמתמחה אף הוא בציפויים אופטיים, "הכוונת נבדקה והיא עובדת גם עם מערכות ראיית הלילה שונות.

"אם היורה רואה נקודה בהירה בשדה, ראייתו נמשכת באופן אוטומטי לנקודה זו וזה מקשה עליו לזהות את המטרה. הבהירות והניגודיות של המטרה צריכות להיות זהות לאלה של הסימן האופטי. אם הבהירות של שדה הראייה משתנה גם הבהירות של סמן המכוון-מרכז הכוונת צריכה להשתנות." לדברי כהן, הכוונת החדשה מאפשרת לכוון את הרובה יותר מהר והיורה אינו נדרש להרגיל את העין כאשר חל שינוי במצב התאורה.

"יש קווים המכווינים אותו לאן להזיז את הרובה כדי להתיישר מול המטרה. בנוסף, היורה יכול לראות את המטרה דרך הסימן האופטי וגם בתנאי לילה רואים כמו בעין רגילה. כמו כן, הכוונת שעלותה נמוכה יחסית עובדת גם בסמוך ולכיוון מקור אור חזק, אינה דורשת סוללה ואינה מכילה חומרים רדיואקטיביים. שני היזמים כבר פיתחו אב טיפוס ראשוני של הכוונת והיא מוגנת בפטנט במספר מדינות.

אולי יעניין אותך גם