"היתוך מידע- אתגר ענק"

ראש מחלקת התקשוב במפא"ת דיבר על אתגרי היתוך המידע במפגש של פורום היתוך מידע של ישראל דיפנס, שפותח סדרה של מפגשים בנושא האתגר החדש של מערכת הביטחון

"היתוך מידע ומיצוי מידע הם אתגרי ענק שניצבים בפתחם של צה"ל ומערכת הביטחון", כך אמר אל"מ משה גולני, בפתיחת הפורום המיוחד של ישראל דיפנס בנושא היתוך מידע, שיצא לדרך ביום שני, בשיתוף עם חברת EMC. אל"מ משה גולני עומד בראש מחלקת התקשוב במנהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות במשרד הביטחון (מפא"ת).

הפורום המיוחד כינס כמאה אנשים מובילים מצה"ל וממערכת הביטחון ומהתעשיות הביטחוניות, שמתמודדים עם האתגר של היתוך המידע. גולני הסביר כי בעבר האתגר העיקרי היה לפתח סנסורים שיוכלו ללקט מידע, ואילו כיום האתגר הגדול הוא להתיך את שפע המידע הקיים ממקורות רבים ומגוונים. הוא התייחס לאתגרי היתוך מידע בשדה הקרב וגם בעולם של ריבוי טקסטים. לדברי גולני, היתוך מידע הוא תהליך, שמטרתו לקשר, לחבר ולהצליב מידע לצורך שיפור של הערכת נתוני המיקום והזיהוי של ישויות עליהם מבצעים איסוף, לצורך יצירת תמונת מצב והערכת איומים.

"היתוך מידע יכול להתבצע באופן אוטומטי מלא, בסיוע של אלגוריתמים לעיבוד עבור גורם אנוש, או באופן אנושי לחלוטין. בכל המקרים התהליך זהה, אולם חלוקת נטל העבודה בין הגורם האנושי לגורם הממוכן שונה. לעומת היתוך מידע, במיזוג מידע משלבים מספר אלמנטים מאותו טיפוס ויוצרים בכך אלמנט נוסף מאותו הטיפוס עצמו (אלמנט יחיד במקום האלמנטים שיצרו אותו). במיצוי מידע המטרה היא להפיק ידע, כלומר לאסוף את מהידע ממקורות שונים, ברמות היתוך שונות, לכדי ידע אודות כוונות ההתנהגות של המטרה. זאת, החל ממסלול התנועה הצפוי שלה וכלה בכוונותיה לבצע פעילות עוינת".

בנוסף לאל"מ משה גולני, דיברו במפגש ד"ר אבנר פריאל, שתיאר יישומי היתוך מידע לצורך יצירת תמונה מודיעינית, ואלי סימון, סגן נשיא בחברת גרין פאלם העולמית, שדיבר על היבטי התוכנה בתהליך היתוך המידע. המפגש נערך בקריפטון בכפר הירוק, והמפגשים הבאים של הפורום ייערכו במהלך החודשים הקרובים.

לבדיקת אפשרות להתקבל למפגשים הבאים של הפורום