הישג לדאון תת ימי ראשון מסוגו

חברת ACSA פיתחה כלי צלילה בלתי מאויש (כצב"מ) המונע על ידי סוללות נטענות שיכול לעבור מרחק של 1183 ק"מ בטעינה אחת. כמו כן, הוא יכול לעלות לפני המים ולשדר את הנתונים ללויין ומשם לתחנת קרקע

ה-SeaExplorer, דאון תת ימי מתקדם של חברת acsa-alcen

מומחי הרובוטיקה התת ימית ב- ACSA, שברו שיא צלילה עם הדאון התת ימי שפיתחו - ה-SeaExplorer. המחקר נעשה בשיתוף עם מעבדת הימים LOV, המרכז הלאומי למחקר מדעי (CNRS) וואוניברסיטת קירי מארי (UPMC).

מטרת המשימה הייתה להעריך את יכולת השהייה מתחת למים של הדאון הראשון שלה המצויד בסוללות נטענות מסוג Lio-Ion בעת ביצוע כמה שיוטים בין צרפת וקורסיקה. ד"ר הרווה קלאוסטר מ-CNRS, אמר: "צוללת ה-SeaExplorer רכשה שפע של נתונים ברזולוציה גבוהה לאורך מסעותיה והתוצאות יוצגו על ידי LOV בכנס מדעי האוקיאנוס בהונולולו, הוואי , בפברואר 2014".

הוא הוסיף כי דאון זה שונה מרכבים אחרים בלתי מאוישים מתחת למים ( UUV) בגלל שמרבית הכלים הללו בשוק מופעלים על ידי סוללות אלקליין או ליתיום כמקור יחיד. לעומת זאת, ה-Lio-Ion היא טכנולוגיה ירוקה יותר כי יש לה השפעה נמוכה על הסביבה הודות לסוללות עם אורך חיים של עשר שנים.

במהלך המשימה שארכה 60 ימים מתחת למים, הדאון עבר מרחק של 1183 קילומטרים בטעינה אחת של סוללה במהירות ממוצעת של 0.5 קשר. בכך הוא קבע שיא הן של משך שהייה והן של מהירות בתחום כלי הצלילה הבלתי מאוישים.

ה-SeaExplorer יכול לנווט בים במשך חודשים לצורך איסוף נתונים תת ימיים שניתן להעבירן מעת לעת באמצעות לוויין חזרה לתחנת קרקע. ניתן להשתמש בו למשימות מרובות, כמו למשל איסוף מודיעין או הערכות סביבתיות.

אולי יעניין אותך גם