הירי לישראל כוון נגד חיזבאללה?

חוסר היציבות בלבנון ככל הנראה מתחיל לגלוש לישראל. האם מטרת הירי שבוצע לעבר ישראל, הייתה לסבך את חיזבאללה? עמיר רפפורט מנסה לתת תשובה

האם יכול להיות שהירי שבוצע ביום הבוקר כוון בעצם כנגד חיזבאללה? מפתיע, אבל מסתבר שזה בהחלט יכול להיות. עוד מוקדם לקבוע מי בדיוק עמד מאחורי הירי, אבל על פניו נראה כי חוסר היציבות בלבנון גולש לישראל.

תזכורת: כבר בחודש אוגוסט האחרון בוצע ירי של מספר רקטות לעבר ישראל. כמו הפעם, לא נרשמו בעקבות הירי נזק או נפגעים. במקרה ההוא, החשוד המיידי היה ארגון החזית העממית אבל ההערכות בדיעבד היו כי מאחורי הירי עמד דווקא ארגון קיקיוני, שניזון מאידאולוגיה של חיזבאללה, אשר קיווה לסבך את חיזבאללה מול ישראל באמצעות ירי לשטחנו.

יכול מאוד להיות שזה מה שקרה גם הבוקר, שכן מספר האויבים של חיזבאללה בלבנון גדל מחודש לחודש. חוסר היציבות בלבנון בא לידי ביטוי אפילו בסוף השבוע האחרון בפיגוע קשה בלב ביירות, שבו נהרג גם שר אוצר לבנוני לשעבר, שנחשב אחד המתנגדים לחסן נסראללה.

הפוליטיקה הפנים לבנונית תמיד הייתה מסובכת, אבל עכשיו מצטרפים לחשבונות העדתיים גם חשבונות דמים שנפתחים בשדות הקרב של מלחמת האזרחים בסוריה, שגם בו מעורב החיזבאללה עד צוואר. ההערכות הראשונות בצה"ל ביום ראשון בבוקר היו שחיזבאללה לא היה מעורב בירי לעבר הצפון.

אז מה היה לנו בעצם? כנראה, ששוב אחד מאינספור הארגונים הפועלים בלבנון פעל על דעת עצמו, אולי מתוך ניסיון נוסף לסבך את חיזבאללה. כמו בפיגוע שהיה ליד מוצב חיל הים בראש הנקרה בתחילת החודש, ליזבאללה כנראה לא היה מעורב בהתקפה. ישראל מצידה תימנע מלתקוף אותו. בתגובה לנפילת הרקטות, ביצע צה"ל ירי ארטירלי לעבר "מקורות הירי", אך כאשר נורו הפגזים לשטח לבנון כבר היה ברור כי חוליית משגרי הרקטות (שפעלה גם בחסות הערפל) כבר הסתלקה מהשטח מזמן.

הירי לא היה "הרתעתי", כי הוא אינו מרתיע. הוא היה סמלי. הכלל הוא שישראל נוהגת להגיב באש על כל ירי שמתבצע לעבר שטחה. אם לא יהיו התפתחויות בלתי צפויות בכך צפוי להסתיים הארוע הזה, שיישכח כמו הירי שאירע בחודש אוגוסט.

אלא שהמצב בתוך לבנון וגם ברמת הגולן הסורית הוא כל כך מתוח, זו רק שאלה של זמן מתי תתרחש התקרית הבאה שתגלוש לשטחנו.

אולי יעניין אותך גם

מחאות בלבנון בסוף השבוע שעבר, לאחר שחרירי הודיע כי הוא מוותר על מינויו לרה״מ. צילום: DPA/Picture Alliance via REUTERS

הפוליטיקאים פורשים, חיזבאללה במשחק כפול והמדפים ריקים: מי ייקח את לבנון בידיים?

המשבר במדינה רק החריף בשבוע שחלף מאז הודיע חרירי כי הוא מוותר על המינוי לראש הממשלה, עם צלילה נוספת של הלירה הלבנונית והסרת עוד סובסידיות על מזון ותרופות. בירושלים פוקחים עין