היפנים חשפו את X-2: מטוס הקרב החמקן מתוצרת מיצובישי

יפן חשפה בסוף השבוע לתקשורת העולמית את מטוס הקרב החמקן מדור 5 מתוצרתה. 

חשיפת המטוס נעשתה בהאנגר שמור היטב בבסיס אווירי ליד העיר קומאקי. יצרן המטוס הוא תאגיד התעשיה הענק מיצובישי, שייצר את מטוסי הקרב היפניים במלחמת העולם השנייה. מאז 2009 נמשך הפיתוח של המטוס, ומעריכים שעלות התכנית כולה תגיע ל-331 מיליון דולר. המכון היפני למו"פ בטחוני מסר, כי על מדגים הטכנולוגיות ינוסו טכנולוגיות מתקדמות ביותר, כולל מערכות מכ"ם מתקדמות עם סריקה אלקטרונית, ובעיקר כמובן יכולות החמקנות. המטוס בנוי מחומרים מרוכבים (CARBON FIBER) הסופגים קרני מכ"ם, מקדם חמקנות חשוב.

התכנית היפאנית היא לייצר מטוס קרב חמקן מדור 5 לשמירת עליונות אווירית, שכינויו הסופי יהיה  F-3. מתוכנן שהייצור הסדרתי יחל ב-2017 , אולם כבר ברור שיהיו עיכובים, בעיקר עקב קשיים בפיתוח תוכנות בקרת המנוע. האורך של מטוס ה-X-2 הוא 14.2 מטרים ומוטת כנפיו 9.1 מטרים.

נמסר כי לוקהיד מרטין, יצרנית החמקנים F-35 ו-F-22, שותפה בתכנית החמקן היפנית. מכיוון שעל לוקהיד מרטין נאסר למכור את מטוס ה-F-22 RAPTOR במדינות זרות, החליטו משרד ההגנה והתעשיה הביטחונית של יפן להתחיל בתכנית פיתוח חמקן משלהם.

בכך תהיה יפן המדינה הרביעית שמפתחת מטוס חמקן: לארה"ב יש שני מטוסים, F-22 ו-F-35, סין פיתחה מטוס חמקן J-31 ורוסיה כבר ביצעה טיסות ניסוי של אב טיפוס של מטוס חמקן דור 5 מתוצרתה.

אולי יעניין אותך גם

רות ביידר גינסבורג. צילום: ביהמ״ש העליון של ארה״ב.

טראמפ: אפעל בשבוע הקרוב למינוי שופטת לביהמ״ש העליון

אמר את הדברים יממה בלבד לאחר מותה של השופטת הליברלית, רות ביידר גינסבורג. מינוי כזה יגדיל עוד יותר את הרוב השמרני בבית המשפט, והסוגיה מלהיטה את מערכת הבחירות