הטריטון יחליף את הגלובל הוק

המל"ט העתידי של הצי האמריקאי, הטריטון/MQ -4C אמור לספק לצי האמריקאי יכולת מעקב רציפה כלל עולמית. לפי הדיווחים, הצי הזמין 68 יחידות במחיר כולל של 1.16 מיליארד דולרים

מל"ט הטריטון - Photo by Chad Slattery

המל"ט העתידי של הצי האמריקאי, הטריטון/MQ -4C מבית נורתרופ גרומן, השלים את טיסת הניסוי התשיעית שלו. מדובר במל"ט לגובה גבוה (HALE) שמציע מוטת כנפיים ארוכה יותר מזה של מטוס בואינג 757 . המל"ט אמור להחליף את הגלובל הוק של חיל האוויר. בשלב זה, לא ברור אם טריטון יהיה מצויד בכלי נשק.

המל"ט מצויד במערכת חיישנים מתקדמת המספקת תצוגת 360 מעלות ברדיוס של עד 2,000 מייל ימי (היות ומדובר במל"ט שימריא מספינה, מדובר ברדיוס שממנו אפשר להגיע מהים לכל נקודה ביבשה בעולם), וצפוי לשפר באופן משמעותי את יכולת המעקב בגובה רב למרחקים ארוכים של הצי.

הטריטון מציע מוטת כנפיים של כ-40 מטרים (130 רגל), והוא מצויד במערכת הגנה מפני ברקים המאפשרת למל"ט לעבור ביעילות דרך עננים ולקחת צילומים מפורטים יותר של המטרות.

"במהלך משימות מעקב באמצעות טריטון, מפעילי הצי אולי יבחינו ביעד מעניין ויורו למטוס להנמיך לגובה נמוך כדי להפוך את הזיהוי לחיובי", אמר מייק מאקי, מנהל תכנית טריטון נורתרופ גרומן. "הכוח של הכנפיים מאפשר למטוס לרדת בשלום, לעתים דרך מערכות מזג אוויר, כדי להשלים את המהלך".

המל"ט מופעל על ידי מנוע אחד של רולס רויס ומסוגל לשהות באוויר עד 24 שעות, אם כי טיסות ניסוי עד כה נמשכו מתחת ל-10 שעות. על פי החוזה הראשוני של חיל הים, 68 מל"טים מסוג טריטון ייוצרו עבורו במחיר של 1.16 מיליארדי דולרים. לפי דיווח אחר באתר Wired, המל"ט צפוי להימסר לצי מתישהו ב-2017, עיכוב מהאומדן המקורי שעמד על דצמבר 2015 .

למרות שטריטון בולט בגודל וביכולת שלו, חיל הים מתנסה בחודשים האחרונים עם יכולות אחרות. בתחילת דצמבר,אתר  RT דיווח כי חיל הים שיגר בהצלחה מל"ט מצוללת שהייתה כולה מתחת למים, תוצאת פרויקט של כמעט שש שנים שנועד לשפר את יכולות המעקב של הצי.

בינתיים, הצי מתקדם גם עם דאוני סלוקום (Slocum Gliders), כצב"מים הפועלים על ידי זרמי האוקיינוס​ שיכולים לסרוק ברציפות תא שטח, ללוות צוללת או לפתוח לה את הציר.

כמובן, העניין של חיל הים בטכנולוגית מל"ט לא תמיד הובילה לתוצאות חיוביות. בחודש נובמבר האחרון , מל"ט של נורתרופ גרומן ,ה-BQM -74, חווה תקלה במהלך בדיקה שגרתית והתנגש ברדאר של סיירת טילים מונחים, ופצע שני מלחים . לאחרונה דווח כי הספינה ספגה נזקים של 30 מליוני דולרים ותקופת תיקון של שישה חודשים.

צפו בטיסת הניסוי של הטריטון

אולי יעניין אותך גם

זיהום אוויר חמור בניו יורק בשבוע שעבר. מקור הזיהום: שריפות החורש בחוף המערבי. צילום: Anthony Behar/Sipa USA via REUTERS

הסטארט-אפ הסביבתי שרוצה שננשום אוויר נקי יותר

מעל אלפיים ישראלים מתים מדי שנה כתוצאה מזיהום אוויר. בשיחה עם ישראל דיפנס מספרת מדענית האטמוספירה של חברת בריזומטר על האתגרים המקומיים והגלובליים של התופעה, ומסבירה מדוע לפעמים עדיף להישאר על הספה בבית במקום לצאת לרוץ