הטרור העממי חוזר ליו"ש

ניסיון הפיגוע באזור שבי שומרון מאשש את הערכות צה"ל ושב"כ כי בשטחים עולה המוטיבציה להבעיר את הרחוב. פרשנות

אפשר לראות את ניסיון הפיגוע אתמול בשומרון כארוע טרור בודד. אבל, אפשר לבחון אותו גם על רקע שורה של ארועי טרור והפרות סדר בשבועות האחרונים, ולהתחיל לדאוג: הטרור העממי חוזר ליהודה ושומרון.

נתחיל בנסיון הפיגוע עצמו – הוא בוצע על ידי מחבל בודד, ולפי כל הסימנים לא הוכוון על ידי ארגון כלשהו. ההתרחשות הייתה די מוזרה – ניסיון להפוך ג'יפ של צה"ל באמצעות פגיעה בו תוך כדי נסיעה, ואז התנפלות על נוסעי הג'יפ (כולל שני אנשי שב"כ) עם גרזן. הפיגוע לא תוכנן בקפידה. הסוף המר שלו מבחינת המחבל היה יכול להיות ידוע מראש. הפיגוע יימחק מהר מאוד מן הזיכרון הציבורי, אבל מי שצריך להיות מודאג בישראל, כבר ער לכך שבשבועות האחרונים חלה עלייה של עשרות אחוזים במספר ארועי הטרור והפרות הסדר הנרשמים בשטחים.

התופעה המדאיגה החלה להסתמן כבר לפני כחצי שנה, והגיעה לשיא בשבוע שבו התנהל מבצע "עמוד ענן" (בשבוע זה בוצע הפיגוע באוטובוס בתל אביב על ידי חוליה שבסיסה בבית ליקיא ונרשמו עשרות ארועי יידוי אבנים וזריקת בקבוקי תבערה).

גם אחרי המבצע השטח לא נרגע: הכרזת האו"ם על מתן מעמד של משקיפה למדינה הפלשתינית הוציאה בסוף השבוע שעבר אנשים לרחובות, להפרות סדר, שלא היו חמורות. בשב"כ ובפיקוד המרכז של צה"ל מוטרדים פחות מתופעת הפרות הסדר פה ושם, ויותר מארועי ה"טרור העממי", פיגועים באמצעות נשק קר או יוזמות כדוגמת נסיון הפיגוע אתמול, שגם אם אינם קשים כמו פיגועי האוטובוסים באינתיפאדה השנייה, עלולים להיות מסוכנים, ולהבעיר את השטח.

על פי הערכות מצב מעודכנות בצה"ל ובשב"כ, הציבור הפלשתיני עדיין "עייף" מהמחיר ששילם בגין ארועי האיתיפאדה השנייה שהסתיימה לפני פחות מעשור, ואינו דוחף לאיתפיאדה שלישית. אבל, אם מסתכלים על הדברים מהצד הפשלתיני, ניכרים קנאה של הפת"ח במה שנתפס כהישג עצום של החמאס מול ישראל במבצע "עמוד ענן" וגם אינטרס לא מוצהר של הרשות הפלשתינית להפנות את הזעם הציבורי ממה שנתפס ברחוב הפשלתיני כמחדלי הרשות - לעבר ישראל. הרשות הפלשתינית ברשות אבו מאזן וסלאם פיאד, אינה מעוניינת באינתיפאדה שלישית, אבל פיגועים חמורים שיצליחו חלילה, או ארועי "תג מחיר" ופרובוקציות מצד מתיישבים יהודים , כמו גם פגיעה בפלשתינים רבים בעת פיזור הפרות סדר (המקום הנפיץ ביותר, כרגיל, הוא הר הבית), עלולים להבעיר את השטח מהר מאוד.

נכון לעכשיו, הרשות הפלשתינית ממשיכה לשתף פעולה עם ישראל במלחמה חסרת פשרות כנגד החמאס, אך בו בזמן אינה נלחמת באמת כנגד ה"טרור העממי". לכן, אם תפרוץ, חלילה, אינתפיאדה שלישית, היא תזכיר במאפייניה הרבה יותר את האינתפאדה הראשונה, מאשר את השנייה. תמונות של ילדים מיידי אבנים יכולים לשרת את האינטרס הפלשתיני הרבה יותר מאשר צילומי אוטובוסים ישראליים מפויחים.

אולי יעניין אותך גם

bigstock

״חוק התקשורת הדיגיטלית - פגיעה קשה בפרטיות ובהגנה על המידע של אזרחי ישראל״

ארגוני החברה האזרחית מציינים בפנייה למשרד האוצר במכתבם המשותף כי נוסף על חוק תקשורת דיגיטלית, טיוטת חוק ההסדרים כוללת נושאים נוספים בעלי השלכות על הפרטיות והגנת הסייבר של הציבור, כגון שימוש בטכנולוגיות פרטיות-מסחריות לניטור מיקום המשתמש לצורך תחבורה ציבורית והרחבת השימוש בארנקים ואמצעי תשלום דיגיטליים בתחום הפיננסים