ה"חצב" יחליף את ה"חלולן"

הפגז של התעשייה הצבאית יגיע בשנים הקרובות לכוחות השיריון. הסיבה לבחירה: טוב יותר מה"חלולן" וזול מה"כלנית"

פגז "כלנית" (צילום: תעש)

הטנקים מתאימים את עצמם ללוחמה בשטח בנוי: אחרי שנים של התלבטויות, במערכת הביטחון החליטו כי כוחות השריון יחלו להשתמש בקרוב בפגז ה"חצב", המסוגל לחדור קירות ולהתפוצץ בתוך מבנים.

ה"חצב", פרי פיתוחה של התעשייה הצבאית, נמצא בימים אלה בשלבי פיתוח אחרונים – ועתיד להחליף את פגז "החלולן". ההחלטה להיפרד מה"חלולן", שפותח לטובת פגיעה ברק"ם (רכב קרבי משוריין), נבעה מהצורך המבצעי הגובר כיום בחיל – פגיעה במבנים.

קוטרו של הפגז החדש הוא 120 מ"מ, והוא דומה ביכולותיו לפגז ה"כלנית", שפותח גם הוא בתעש וזכה באחרונה בפרס ביטחון ישראל. הבחירה ב"חצב" על פני ה"כלנית" נובעת בין היתר מעלותו הנמוכה יותר. "ה'חצב' אמנם אינו אפקטיבי כמו ה'כלנית', אך הוא ייתן מענה מספק לצרכים של צה"ל, לצד מחיר אטרקטיבי", הסביר דני שירינג, מנהל שיווק בתעשייה הצבאית.

כמו כן, בניגוד ל"חלולן", יש לו יכולת לחדור קיר ורק לאחר מכן להתפוצץ בתוך המבנה. "אחת הבעיות היא שטנק שנכנס לכפר כדי לסייע לכוחות חי"ר, יורה את ה'חלולן' שפוגע רק בנקודה מסוימת – כך שלעיתים המחבל שהתחבא לא נפגע", הסביר רע"ן חיל שריון בזרוע היבשה, סא"ל דן קציר. "ה'חצב' ישפר את התמודדות במתארים הללו, בין היתר בזכות חומר נפץ גדול יותר מאשר בפגז הקודם".

בחיל השריון צופים כי מספר חטיבות יצטיידו בפגז מדי שנה, אך טרם הוחלט האם לצייד תחילה את כוחות המילואים או הסדיר. כדורי ה"חלולן" שנרכשו בעבר יוסבו בשנים הקרובות לאימוני כוחות הסדיר והמילואים, ובסוף התהליך יוצאו מכלל שימוש.

 


הכתבה פורסמה לראשונה בשבועון הצבאי "במחנה", גיליון מס' 28