החלל הראשון ברשימת הנופלים של מדינת ישראל

סיפורו של אהרון הרשלר, מ"משכנות שאננים". תאריך נפילה: 1.1.1873

החלל הראשון ברשימת הנופלים של מדינת ישראל

מצבתו של אהרון הרשלר (צילום: עודד ישראלי, באדיבות הבלוג מצבות מדברות)

רשימת החללים הרשמית של הנופלים במערכות ישראל מתחילה הרבה לפני קום המדינה, ואהרון הרשלר, בן 23 במותו, הוא הראשון שפותח אותה.

אהרון ז"ל נפל ביום הראשון של שנת 1873 לאחר שנורה על ידי ערבים שפרצו לביתו בשכונת "משכנות שאננים", מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים. הוא נולד בשנת 1850 בעיר נודג'וארוד שבהונגריה. אביו, יוסף, שהיה רב נודע ביקש לעלות לארץ הקודש. לאחר מסע מפרך בים, הגיעה המשפחה לישראל בשנת 1860 כאשר אהרון היה בן 10. בתחילה התיישבה המשפחה בחברון אך בהמשך עברה לירושלים. בישראל נמנה אביו של אהרון עם ראשי כולל אונגרין. המשפחה רכשה דירה צנועה בחצר ההונגרית שליד בית הדין המוסלמי, הייתה זו הדירה הקרובה ביותר של יהודי לכותל המערבי, כך מספרים.

בבגרותו, לאחר שאהרון נשא לאישה צעירה בשם הדסה וינשטיין, הצטרפו בני הזוג לגל הראשון של משפחות שעברו לגור בשכונה החדשה שהוקמה על ידי משה מונטיפיורי מחוץ לחומות העיר, על אף הסכנה הרבה שהייתה במגורים מחוץ לחומה. אהרון למד תורה כאביו, אך מכיוון שהיה צעיר בריא ונמרץ ואף נודע באומץ ליבו, הוא נמנה על שומרי השכונה.

שנת 1872 הייתה שנה ברוכה בגשמים, בורות המים בחצרות הבתים התמלאו והיהודים בירושלים לא נזקקו לקנות מים משכניהם הערבים יושבי הכפר סילוואן. הערבים, שאיבדו חלק מפרנסתם, החלו לפשוט על בתי היהודים, לשדוד ולגזול את רכושם. בחצות ליל יום רביעי ה- 31 בדצמבר שנת 1872, פרצו מספר ערבים לבית משפחת הרשלר. אהרון הצליח להבריח את השודדים, ואף החל לרדוף אחריהם, ואולם הם פתחו בירי ו-12 קליעים פגעו בגופו. אהרון הובהל לבית-החולים 'רוטשילד' ויומיים לאחר מכן הוא נפטר. הוא נקבר בבית העלמין הישן שבהר הזיתים, ליד אחיו שנפטר חודשיים קודם לכן. אהרון השאיר אחריו אלמנה צעירה בהריון, הורים ושלושה אחים.

החלל השני ברשימת הנופלים, אגב, הוא ישראל שעהנבוים, שנפל ב-9 באפריל 1881. המידע לקוח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון.

יש לציין שישנם לא מעט נופלים שמצאו את מותם טרם שנת 1873 במסגרת המאבקים בין הציבור היהודי לציבור הערבי בארץ במאה ה-19. אחד מהם לדוגמא, הוא סבו של יואל משה סלומון, הרב שלמה זלמן צורף, שהיה ממחדשי היישוב האשכנזי בירושלים בראשית מאה ה-19 ונרצח בחרב על ידי ערבי במסגרת סכסוך על בית הכנסת החורבה בעיר העתיקה בירושלים.