החלון הפתוח של הג'יפ הנעלם

אלטיקס מוסיפה למערכת ההסוואה הטרמית Black Fox גם חלון צפייה החוצה המסווה תרמית

מערכת ההסוואה black fox

לפני מספר חודשים חשפה חברת אלטיקס מאשקלון ניסוי מוצלח במערכת ההסוואה התרמית "שועל שחור" (Black Fox). בניסוי נראה אז אב טיפוס של גי'פ כשהוא ממוגן בלוחות "חכמים", אשר יודעים לקרוא את תנאי השטח וליצור חתימה תרמית זהה עבור הכלי עליו הם מורכבים. התוצאה: הכלי פשוט נעלם, ונהפך לבלתי נראה.

 

כעת חושפת חברת אלטיקס תת מכלול בתוך המערכת. מדובר בחלון אקטיבי בעל טכנולוגיה מיוחדת שמאפשרת למפעיל כלי הרכב לתצפת החוצה ולראות מה קורה בסביבתו בעוד החלון נותר מוסווה תרמית כחלק בלי נפרד מכלי הרכב.

 

"כשמסתירים את כל הכלי או שמסתירים לגמרי את צידו האחד והוא הופך להיות חמקן, אז ישנה בעיה כי לא ניתן לראות מה קורה באותו צד" אומר רונן מאיר, מנכ"ל חברת אלטיקס "הפיתוח של החלון האקטיבי בא לתת מענה לבעיה הזו, זה חלון לכל דבר אבל גם הוא חמקן ונסתר מאמצעי התצפית התרמיים. מפעיל הרכב רואה החוצה בלי בעיה אבל אי אפשר לראות אותו".

 

בספטמבר האחרון קיבלה חברת אלטיקס אישור פטנט בארצות הברית על הטכנולוגיה שפיתחה. המערכת יכולה להיות מותקנת על האמרים, טנקים ועוד סוגי רכב קרבי משוריין (רק"מ). לדברי רונן מאיר באמצעות המערכת שיכולה לשמש גם לחמקנות וגם להטעיה "ג'יפ יכול להידמות לטנק, טנק יכול להידמות לג'יפ ושניהם יכולים להידמות לפרה.

 

בנוסף, מלבד הסתרה והישרדות, המערכת מיועדת לשמש כוחות מיוחדים במבצעי תקיפה ללא חתימה בשטח. לא משנה מהי המהירות או מהם תנאי השטח מבחינת לחות, טמפרטורה והצמחייה, מבחינת חיישנים תרמיים שסורקים את הסביבה, הלוחות האקטיביים יוצרים חתימה זהה, כולל הגוונים השונים, והכלי נהפך להיות חלק מהנוף".

 

כרגע קיים אב טיפוס עם מיגון בצד אחד ובחברה מקווים להגיע לאב טיפוס של מיגון מלא מכל הצדדים בתוך כשנתיים, ובין היתר גם להתאים את המערכת לשימוש של ספינות קומנדו או מסוקים, כך שהמנועים שלהם, שמתחממים מאוד ויוצרים חתימה תרמית גבוהה, יהיו נסתרים.

צפו בניסוי המוצלח של מערכת ההסוואה "שועל שחור":

 

אולי יעניין אותך גם

ראש המוסד לשעבר: "ביידן לא התחייב שימנע מאיראן להיות מדינת סף גרעינית"

דני יתום מהכנס הביטחוני של תדמור. באדיבות משרד תדמור לוי ושות'

ראש המוסד לשעבר: "ביידן לא התחייב שימנע מאיראן להיות מדינת סף גרעינית"

אלוף (מיל׳) דני יתום, ראש המוסד לשעבר, דיבר במפגש סגור שערך הדסק הביטחוני וה-HLS במשרד תדמור לוי ושות', בראשו עומד עו"ד שמעון אבירן, לשעבר סגן היועמ"ש למערכת הביטחון