החידושים של החוג להנדסת מחשבים באוניברסיטה העברית

אפליקציה סלולארית שמתריעה נהגים מפני תמרורי מהירות, גלאי אקוסטי שמזהה מתי הפופקורן במיקרוגל מוכן, סימולטור להכשרת מנתחים ומערכת המסייעת ליציבה נכונה. כל אלה בין הפיתוחים שהציגו תלמידי החוגים להנדסת מחשבים באוניברסיטה העברית

רדאר אקוסטי שמזהה באיזה שלב כל הפופקורן במיקרוגל מוכן

אפליקציה סלולארית שמתריעה נהגים מפני תמרורי מהירות, גלאי אקוסטי שמזהה מתי הפופקורן במיקרוגל מוכן, סימולטור להכשרת מנתחים ומערכת המסייעת ליציבה נכונה. כל אלה בין הפיתוחים שהציגו תלמידי החוגים להנדסת מחשבים ולהנדסת מחשבים בהתמחות פיסיקה יישומית מביה''ס להנדסה ולמדעי המחשב ע"ש בנין באוניברסיטה העברית, במסגרת טקס הצגת פרויקטי גמר.

"החוגים להנדסת מחשבים באוניברסיטה העברית שואפים להכשיר את בוגריהם להיות המובילים של המו"פ בחזית הטכנולוגיה העתידית בעולם הנדרש להתמודד עם מגוון אתגרים כגון מקורות אנרגיה ירוקים, ומתן רפואה מתקדמת לכל. הסטודנטים שלנו משלבים ידע של מדענים עם יכולת של מהנדסים ופרויקט הגמר מקנה להם מרכיב שלישי – יצירתיות של ממציאים", אומר פרופ' אהרון אגרנט מהחוג להנדסת מחשבים בהתמחות פיסיקה יישומית.  

האפליקציה שתחסוך לכם דוחות מהירות

הסטודנטים ינון גאליה ודוד קרנזדורף פיתחו אפליקציית אנדרואיד שתאתר תמרורי מהירות באופן אוטומטי במהלך נסיעה ותעדכן את הנהג מהי המהירות המותרת. באמצעות אלגוריתמים לעיבוד תמונה המצלמה של מכשיר הסלולארי מזהה בזמן אמת את הצורה של תמרורי זהירות, קוראת את המספר המופיע בהם ומעבירה הודעה קולית לנהג לגבי המהירות המותרת.

"הרעיון לאפליקציה עלה מצורך אישי", מספר קרנזדורף. "כשהייתי בחו"ל שמתי לב שמכשירי ה-GPS נותנים לא פעם התראות מהירות שגויות או באיחור משום שהם מבוססים על מסדי נתונים לא עדכניים. לכן הרעיון שלנו היה לפתח תוכנה שלא תהיה תלויה בכל מיני מסדי נתונים ישנים אלא תגיד לנהג מה תמונת המצב ברגע זה". לדברי קרנזדורף, כבר יש בשוק הרכב מכשירים מתקדמים שמסייעים לנהג ומספקים מגוון התראות, אך הבעיה היא שעלותם אלפי שקלים. "המטרה שלנו הייתה להציע לנהגים פתרון זול ופשוט ויש לנו כוונות להפוך את הפיתוח למסחרי".

הגלאי שידאג לפופקורן שלכם

אורית גוטמן, גיא גזיב ואלכס סגיידקובסקי פיתחו רדאר אקוסטי שמזהה באיזה שלב כל הפופקורן במיקרוגל מוכן ומפסיק את פעילותו על מנת שלא לשרוף לחינם את הפופקורן. המכשיר מבוסס על גלאי שעוקב אחר קצב הפצפוצים של גרעיני פופקורן המחוממים במיקרוגל ועל אלגוריתם שמנתח את התוצאות, מזהה מתי קצב הפצפוצים פוחת משמעותית ועוצר את המיקרוגל ברגע הנכון.

"הפרויקט הזה אולי נשמע מצחיק, אבל בסופו של דבר אף אחד לא אוהב לאכול קערה של פופקורן שרוף או של גרעיני תירס שלא התפתחו, אומר סגיידקובסקי. "הגלאי שפיתחנו מבטיח שנקבל פופקורן בכמות ראויה ובמידת ההכנה המתאימה מבלי שנצטרך לעקוב בעצמנו אחרי התהליך ולהיות דבוקים למיקרוגל".

הסימולטור שיכשיר את דור המנתחים הבא

הסטודנטים אלעד יעקב ויבגני פורניסון פיתחו סימולטור לתרגול ניתוחים עבור תלמידי רפואה ומתמחים. הסימולאטור בנוי מתכנה שכתבו השניים המציגה בצורה גראפית את גוף האדם ומעכבר תלת מימד. באמצעות הזזת העכבר יכולים המשתמשים לתרגל פעולות ניתוח שונות כגון חיבור עצמות.

התכנה מציגה בזמן אמת את תזוזות העכבר שמספק רטט עדין על כל פעולה שמבצע המנתח. "כיום מתמחים יכולים לתרגל את כישורי הניתוח שלהם רק בסיטואציות אמיתיות על פציינטים אמיתיים, כך שתהליך ההכשרה והלמידה של המנתחים נעשה בעצם על חשבונם של החולים" מספר פורניסון. "הסימולאטור שבנינו נועד לאפשר לשפשף את היכולות שלהם לפני שהם מגיעים לדבר האמיתי".

המכשיר שישמור על הגב שלנו ישר

אסף גדליה וקותי אוליאל פיתחו מכשיר זעיר שמעודד יציבה נכונה באמצעות שליחת התראות למשתמש כאשר הוא מכופף את גבו באופן שעלולה להזיק לו ולגרום לכאבים. המכשיר מורכב מ-16 חיישנים שעוקבים אחר תנועות הגב, מודדים את ההתקמרות של נקודות חשובות על עמוד השדרה, מעבדים את המידע ושולחים למשתמש התראה בצורת רטט אם גבו מכופף באופן שעלול להזיק לו ולגרום לו לכאבים.

"מחקרים מראים שלארבעה מכל חמישה אנשים יש בשלב כלשהו במהלך חייהם כאבי גב, ואחד מהדרכים היעילות להילחם בבעיה זו היא באמצעות עידוד יציבה נכונה שמפחיתה את הלחץ על עמוד השדרה", מציין גדליה ומוסיף: "כבר קיימים כיום לא מעט מכשירים או אביזרים שמסייעים ליציבה נכונה, אולם מרביתם יקרים ומסורבלים, בעוד שהמכשיר שפיתחנו הוא זול ונוח ללבישה".

אולי יעניין אותך גם

״מזהים איום פנימי באמצעות ניטור שכבת האפליקציה״ 

באדיבות Tracker Detect. צילום: אורן יזרעאל

״מזהים איום פנימי באמצעות ניטור שכבת האפליקציה״ 

חברת Tracker Detect הישראלית עולה מעל הרדאר ורוצה לספק פתרון להתמודדות עם איום פנימי. ״אנחנו יודעים לנטר פעולות באפליקציה, לקשר אותן לתהליך עסקי ולדעת האם הן חריגות״, אומרים בחברה