"החזית עברה לעורף"

כנס האש הבינ"ל השני נפתח בנאום שנשא סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה. במהלך הדברים התייחס נוה למערכי ההגנה האווירית של מדינות האויב וציין כי הן השקיעו מיליארדים בשדרוג ההגנה שלהן

סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה (צילום: coming up)

סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה, נאם במושב הפתיחה של כנס האש הבינ"ל השני המתקיים בבית התותחן בזיכרון יעקב. הכנס השנה מתמקד בהפעלת אש משולבת בסביבת לוחמה מורכבת, המאפיינת את העידן הנוכחי.

"יש לנו אינטרס מובהק שהמלחמה תהיה קצרה ככל שניתן", אמר נוה. לטענתו צה"ל יפעל ליצור מהלומת אש סימולטנית בכל הטווחים – באוויר וביבשה. נוה המשיך ואמר כי האויב יפעל במלחמה הבאה להעביר את ההכרעה לזירה המשנית ולזירת העורף. כמו כן הוא הסביר כי במדינות האויב השקיעו בשנים האחרונות סכומים גדולים כדי לשפר את מערכי ההגנה האווירית שלהם. "צהל עבר מהפיכה. רוב האויבים מולנו עברו לתפיסת לחימה הגנתית שעניינה לא התמרון אלא הפעלת אש והכרעה בזירה המדינית והעורף", הסביר נוה.

הוא ציין כי "חיל האוויר יקדיש כמה שעות כדי לטפל במערכי ההגנה עקב ההשקעות גדולות בתחום". על פי הנתונים שמסר נוה סוריה, למשל, השקיעה בהגנה כשלושה מיליארד דולרים בשנים האחרונות. הוא גם התייחס למאגרי הנשק שיש בידי ארגוני הטרור ואמר כי "לחיזבאללה יש 60 אלף טילים. חלק מהם מדויקים ובהן מותקנות מערכות שיבוש, ג'י.פי.אס והסוואה".

לטענתו בשנים הקרובות מדינת ישראל תידרש יותר להילחם באזורים אורבניים. "האויב מעורב עם טרור ואוכלוסיה וזה מחייב אותנו למלחמה מסוג אחר. זו המציאות הנוכחית. העתיד לוקח אותנו לכמות ולכלים מדויקים יותר". נוה הוסיף כי את הנסיבות הללו יש לקחת בחשבון כאשר בונים את בניין הכוח ומתכננים את הפעלת הכוח.

הכנס, ביוזמת עמותת התותחנים, חיל התותחנים וזרוע היבשה, ובשיתוף חיל האוויר, אגף התקשוב ואגף המודיעין, מאורגן על ידי ישראל דיפנס. בין המרצים הנוספים במהלך שני ימי הכנס: מפקד זרוע היבשה, אלוף סמי תורג'מן, ראש אגף התקשוב, אלוף עוזי מוסקוביץ, מפקד פיקוד העורף, אלוף איל אייזנברג, ראש מפא"ת, אופיר שהם, ראש להק מסוקים בחיל האוויר, קצין התותחנים הראשי תא"ל דויד סוויסה, תא"ל דוד ברקי, סגן מפקד פיקוד העומק, תא"ל (מיל') גל הירש, מפקדי צבאות היבשה של פולין ורומניה, קצין התותחנים הראשי של ארצות הברית, והחוקר בן למבת' ממכון ראנד בארה"ב, שכתב מחקר ייחודי על הפעלת חיל האוויר הישראלי בעזה ובלבנון.

לסיקור המלא של כנס האש השני

כנס האש נפתח בקוקטייל חגיגי: צפו בתמונות

אולי יעניין אותך גם

מראה, מראה שעל הקיר - מי יהיו מפקדי הטייסות הבאים של חיל האוויר?

קורס מפקדי טייסות מתקיים בימים אלו בצה״ל. אל"מ ט', מפקד הקורס: "בעשרה החודשים הראשונים המטרה היא היכרות המערכות והתהליכים המבצעיים של צה"ל. ואילו בחודשיים האחרונים עוסקים בפרקטיקה של אתגרי הפיקוד האווירי״