הוכרע הנוסח: "יזכור עם ישראל"

הועדה המיוחדת שמינה הרמטכ"ל לבחינת נוסח תפילת "יזכור" קבעה כי יש לאמץ את הנוסח הממלכתי של התפילה. הרמטכ"ל הודיע כי הוא מאמץ את החלטת הועדה

צוות הבחינה בנושא נוסח "היזכור" בראשות האלוף שי בר מציג את הממצאים לרמטכ"ל<br />(צילום: דובר צה"ל)
צוות הבחינה בנושא נוסח "היזכור" בראשות האלוף שי בר מציג את הממצאים לרמטכ"ל
(צילום: דובר צה"ל)

הועדה המיוחדת לבחינת נוסח תפילת ה"יזכור" שהקים הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, קבעה אחר הצהריים כי יש לאמץ את הנוסח הממלכתי "יזכור עם ישראל" בטקסיים הצבאיים, זאת בניגוד לדעת הרב הצבאי שביקש להזכיר את המילה "אלוהים". הרמטכ"ל הודיע לפני זמן קצר כי הוא מאשר את המלצות הוועדה.

כזכור, בשבועות האחרונים התעוררה סערה סביב נוסח קריאת ה'יזכור' בעקבות החלטת הרמטכ"ל גנץ לשנות את המשפט הראשון בתפילת ה"יזכור" מ"יזכור עם ישראל את בניו ובנותיו" ל"יזכור אלוקים את בניו ובנותיו" כפי שהוגדר בפקודת מטכ"ל, ובכדי להנחיל נוסח אחיד בטקסים השונים הנערכים בצה"ל. הדבר עורר ביקורת רבה מצד גורמים חילוניים שונים ומצד הורים שכולים שהתקשו לקבל נוסח דתי הפונה לאלוהים, לאור אובדנם.

בעקבות המחאה, שכללה גם עצומה עליה חתמו יותר מ-60 אלף איש, החליט הרמטכ"ל להקים ועדה שתבחן את הנושא שבראשה עמד האלוף (מיל') ישי בר, וכללה את הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, קצין החינוך והנוער הראשי, תת-אלוף אלי שרמייסטר וראש מינהל הנפגעים וקציני הערים, אלוף-משנה יאיר בן-שלום. חברי הצוות גיבשו את המלצותיהם תוך היוועצות בנציגי המועצה להנצחת החייל, ארגון "יד לבנים", ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, וכן מגוון אנשי רוח ורבנים.

האלוף (מיל') בר התייחס לקביעת הועדה ואמר "החלטנו לדון בסוגיה הנידונה ברגישות הראויה, תוך שנתנו דעתנו לעמדות השונות הרווחות בחברה הישראלית בכלל ובקרב בני משפחת השכול בפרט. הנוסח המוצע על-ידי הועדה מקבע את המרכיבים הדתיים שבטקס (קדיש, תפילת "אל מלא רחמים" ופרק תהילים) ולצד זה מכבד את תרבות הזיכרון החילונית". כאמור, הועדה נתנה החלטתה בניגוד לעמדתו של הרב הצבאי הראשי שביקש להזכיר את אלוהים בנוסח התפילה.

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הודה לצוות הועדה על "עבודתו היסודית והמעמיקה בסוגיה רגישה זו הנוגעת לכלל החברה הישראלית על קשת גווניה, ואשר מלווה את משפחת השכול וכואבת את כאבה. זוהי חובתנו כעם לזכור את נופלינו ולהשמיע את ציווי הזיכרון בטקסינו הממלכתיים סביבם מתקבצת החברה הישראלית. נדע להשמיע קול זה באופן צלול וברור עת נחלוק עם המשפחות את הכאב הצורב אותו הן נושאות עימן יום יום, שעה שעה".

אולי יעניין אותך גם