הודו בוחנת את רובה הגליל אייס

על פי פרסום באתר janes, הודו התחילה בסבב הבדיקות האחרון של הרובה שצפוי לשמש את הצבא ההודי. העסקה תכלול 44,618 יחידות ומעל ל-33 מליוני כדורים. בין המתחרים הגליל אייס הישראלי, ברטה וקולט

הצבא ההודי החל את הסיבוב האחרון של ניסויים לאישור הדרישה ל-44,618 לנשק קל מסוג קרבין 5.56 מ"מ ו-33.6 מיליון כדורים, כך מסרו מקורות לאתר janes.com. הבדיקות החלו ב -9 ביוני וצפויות להימשך עד סוף חודש יולי הקרוב.

הנשקים שעל הפרק הם הברטה ARX-160, קולט M4, והגליל אייס של IWI הישראלית. הם יעברו סדרה של בדיקות במוסדות צבא ומתקני נשק. הרובים המתחרים גם יעברו "מבחן בוץ" כדי לאמוד את היכולת שלהם לפעול בתנאים קשים. בבדיקה דומה קודמת שנערכה ב-2012 כל השלושה נכשלו בניסויים שנערכו במדבר רג'סטאן ואזורים בגובה רב.

הליך בחירת הרובה החדש התחיל לאחר שצבא הודו לא היה מרוצה מהנשק המקומי - ה-INSAS . מדובר ברובה שפותח במהלך 15 שנים, בעלות של 1.16 מיליארדי דולרים (ערך עכשווי) על ידי ה-DRDO (המפא"ת ההודי) וה-OFB שהוא מעין איגוד תעשיות נשק הודי. בהודו יש כ-39 מפעלי נשק שתומכים בצבא בגודל של כ-1.3 מליוני חיילים.

לפי אתר weaponsman הודו יצרה כחצי מיליון רובים כאלו עד שהבינו בצבא שיש איתו בעיה. גם הספיקו למכור אותו למספר מדינות, כמו נפאל. התלונות לגבי הנשק היו שיש לו הרבה מעצורים, הידית שלו נשברת בקור [תזכרו, מדובר בהרי ההימלאיה] והוא עובר למצב אוטומטי מלא למרות שהמשתמש כיוון אותו לפרץ של שלושה יריות.


[רובה ה-INSAS. מקור: ויקיפדיה]