"ההסתגלות הערבית לסביבה משתנה - טובה משלנו"

בכירי צה"ל בעבר ובהווה לקחו חלק בכנס בנושא בניין כוח צה"ל שנערך השבוע במרכז בס"א באוניברסיטת בר-אילן, בשיתוף ישראל דיפנס

"כדי לנצח במלחמה צריך רגליים על הקרקע של בני אדם ולא רגליים מחומרים מרוכבים", כך אמר מפקד חיל הים לשעבר האלוף אלי מרום ("צ'ייני") ביום עיון מרתק בנושא בניין הכוח שנערך ביום שני השבוע באוניברסיטת בר אילן על ידי מרכז בס"א למחקרים אסטרטגיים ומערכת ישראל דיפנס.

בכנס מתח צ'ייני ביקורת על העדיפות המוחלטת שיש לחיל האוויר בתכניות בניין הכוח ועל "המונופול של חיל על הפעלת האש בעומק. המונופול הזה הוא לא סביר ולא מאוזן. אם יחזור מצב כמו בימים הראשונים של מלחמת יום הכיפורים, שבהם חיל האוויר היה מנוטרל, לא תהיה לנו אש בעומק". לטענת צ'ייני , "אנחנו היום עם יבשה ואוויר גדולים מידי".


בכנס דיבר גם מפקד הגיס הצפוני בצה"ל, אלוף גרשון הכהן, שאמר כי "ההסתגלות הערבית לסביבה המשתנה היא מהירה וטובה יותר מאשר ההסתגלות שלנו". האלוף (מיל') מאיר כליפי, לשעבר מזכיר צבאי לראש הממשלה וראש מטה זרוע היבשה אמר כי "חסרה יד אחת שמכוונת את כל בניין הכוח הלאומי, מעבר לצה"ל".

בכנס הציג העורך הראשי של ישראל דיפנס, עמיר רפפורט, שהוא גם חוקר בכיר במרכז בס"א, את עיקרי התכנית הרב שנתית החדשה של צה"ל "תעוזה". תא"ל (מיל') גל הירש, סגן מפקד פיקוד העומק במילואים ויו"ר קבוצת דיפנסיב שילד, הציג את התפיסה החדשה של קומנדו בעומק בהרצאה מרתקת, שעיקריה פורסמו במאמר מיוחד בגיליון 17 של ישראל דיפנס ("ה-c השישי יוצא לדרך"). 

קצין שריון ראשי לשעבר תא"ל (מיל') אביגדור קליין טען כי קיצוצים משמעותיים בכוחות המשוריינים הם מוצדקים, וכי המטה הכללי מכין כיום "ארגז כלים" מתאים יותר לצרכים של צה"ל, מאשר הכיוון שאליו הוביל המטכ"ל הקודם בראשות גבי אשכנזי.

בראש יום העיון עמד ראש מרכז בס"א פרופ' אפרים ענבר.

סיקור נרחב של יום העיון יהיה בגיליון 18 של ישראל דיפנס שייצא לאור בחודש הקרוב.

אולי יעניין אותך גם