ההחלטה לשנות את כוונות הירי בצה"ל

פרויקט מיוחד לראש השנה - הכותבים של ישראל דיפנס בוחרים את האירועים המשמעותיים של השנה החולפת. למאמרים נוספים בפרויקט - דפדף בחצים למעלה משמאל

מייקי הרטמן (יח"צ)

אחד הצבאות המכובדים ביותר בעולם, צה"ל, החליט השנה כי הגיע הזמן לשדרג את חיילי חיל הרגלים שלו באמצעות שינוי כוונות הרפלקס האופטיות (X1) שבהן הם משתמשים כיום (Mepro 21Mars).

כמי שהיה הקצין האחראי להטמעתן של כל כוונות הרפלקס בצבא (אלביט בשנות ה-90 המוקדמות, Mepro  21 וMars- בתחילת שנות האלפיים) אני יודע בוודאות כי את הכוונות בנות העשר יש לשדרג, ויפה שעה אחת קודם.

מדובר בהחלטה משמעותית שמחייבת הכשרה מחדש של חטיבות שלמות, מציאת מימון, יישום, לוגיסטיקה מחודשת, מטרות איפוס חדשות וכולי – החלטה שתשפיע על כל חי"רניק באשר הוא (בעבר ובהווה). לפיכך אין להקל ראש בעניין, ואכן, הוא נלקח ברצינות. 

במסגרת ההחלטה פרסם צה"ל RFI שנענה על ידי כל יצרניות הכוונות הגדולות בעולם, ביניהן EOTECH , Aimpoint , Trijicon , Leupold והחברות הישראליות  Meprolight וMSE-. כולן  שלחו לצה"ל מודלים לשם בדיקה והחודש הוא אמור לפרסם בקשה לרכישה (RFP) שתתבסס על צרכיו ועל טכנולוגיה חדשה שלמד במהלך שלב הבדיקות (שנמשך כ4-5 חודשים).

היכולת לפתח ולייצר מוצר שהנו יותר MIL-SPEC (עומד בתקנים צבאיים) ובעל פונקציות מתקדמות יותר, היא בבחינת סטנדרט עבור כל חברת אופטיקה שמכבדת את עצמה.

בעת רכישת עשרות אלפי כוונות חדשות יצטרך הצבא להחליט על ה"משקל" שיינתן למספר פרמטרים שונים, ביניהם מחיר, פונקציונאליות וזמינות. יצוין, כי המשקל שמוקצה לכל אלה אינו קבוע וכי הוא עשוי להשתנות בהתאם לגישתו של המפקד שיקבל את ההחלטה.

מה שלא יהיה, דבר אחד בטוח - בעוד כשנה מהיום חיל הרגלים של צה"ל  ישתמש בכוונות שונות מאלה של עכשיו. מי ייתן והכוונת הטובה ביותר תזכה.

סא"ל (מיל') מייקי הרטמן הוא מנכ"ל ומייסד חברת MSE, בעברו היה ראש תחום קליעה בצה"ל

אולי יעניין אותך גם

חיילי צה״ל בגבול סוריה, פברואר השנה. צילום: Patrick Semansky/Pool via REUTERS

דיווח: "הרוסים איבדו את סבלנותם בעניין התקיפות הישראליות בסוריה"

משרד ההגנה הרוסי פרסם שתי תגובות לתקיפות האוויר הישראליות, דבר המהווה שינוי בעמדות הרוסיות בעניין. מקור רוסי מדווח כי הנושא קשור לשיחות פוטין וביידן בחודש שעבר