הדגמות מוצלחות לחימוש משוטט מסוג "הארופ" של תעשייה אווירית

בניסויים שנערכו בתעשייה אווירית, לקחו את יכולות הכלי לקצה. לפי גורמים בחברה, ההארופ נבחן עם מטע"ד חדש במתארי פעולה אתגריים יותר מהדגמים הקיימים. לפי אותם גורמים, לקוחות קיימים יוכלו לשדרג את הכלים שברשותם לגרסה החדשה של הכלי 

צילום: תע"א

התעשייה האווירית השלימה לאחרונה סדרת ניסויים מבצעיים מוצלחים בישראל של חימוש משוטט מסוג הארופ (Harop) עבור לקוח זר. 
 
ההדגמות מצטרפות להצלחת תרגילים מבצעיים שונים שנערכו אצל מספר לקוחות בחודשים האחרונים. בהדגמות נבחן ההארופ שהציג יכולות מורחבות בתחום התצפית, הגובה והשהייה, כולל יכולות תמרון והשמדת מטרה משופרות. במסגרת התרגילים, שהה הטיל באוויר מספר שעות. עם בחירת המטרה, ביצע הטיל צלילה ופגע בה במדויק.
 
ההארופ הינו חימוש משוטט מתקדם (Loitering Munitions) המשוגר ממגוון פלטפורמות, קרקעיות או ימיות. הוא מצויד בחיישן יום/לילה איכותי המאפשר למפעיל שלו לחפש, לאתר ולתקוף בדייקנות מטרות נייחות או ניידות, יבשתיות או ימיות בטווחים ארוכים. לטיל ההארופ יכולת שהייה באוויר של מעל 6 שעות, מוטת כנפיים של כ-3 מטרים והוא נושא ראש קרבי במשקל של כ- -15 ק"ג. סוללת הארופ כוללת 3 רכבים משגרי טילים וקרון שליטה ובקרה, המבצע בקרת אדם בחוג (man in the loop) ואת התקשורת הדו – כיוונית עם הטיל .  
 
טילי הארופ מאוחסנים בצורה קומפקטית בתוך מיכלי שיגור ונורים מהם. משגר "הארופ" טיפוסי נושא 12 טילים והינו נייד ובעל כושר שרידות גבוה. 
 
התקיפה יכולה להתבצע מכל כיוון ובכל זווית הגעה, שטוחה עד אנכית. על פי הוראת המפעיל יכול ההארופ להפסיק תקיפה, לחזור למצב שיטוט ולבצע תקיפה חוזרת בעיתוי מתאים יותר, כך נמנע נזק סביבתי בלתי רצוי ונמנעת פגיעה בבלתי מעורבים.
עד היום מכרה התעשייה האווירית מאות טילים בהיקף כספי מצטבר של מאות מיליוני דולרים. 
 
בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית, מנהל חטיבת מערכות טילים וחלל: "ההדגמות והתרגילים המבצעיים המוצלחים שבוצעו לאחרונה משקפים את אמינות ואיכות המערכת, יחד עם יכולותיה הטכנולוגיות המתקדמות. התעשייה האווירית הינה חלוצה עולמית בתחום הטילים המשוטטים. מוצרים ממשפחת המשוטטים מתוצרת החברה 
 
מותאמים לצרכי הלקוח ומוכיחים כי בפיתוח אמצעי לחימה מתוחכמים נדרשת חדשנות מחשבתית יחד עם פן טכנולוגי מבצעי, המשדרג את מערך הלחימה העתידית הכוללת כלים בלתי מאוישים. אין ספק כי ההארופ מקנה יתרון יחסי משמעותי ללקוחותינו ואנו רואים בו מערכת מובילה בעלת פוטנציאל מכירות נרחב". 
 
אסף שכטר, ראש מנהל תכניות טילים משוטטים במפעל מבת, מוסיף כי בסדרת הניסויים הזו מתחו בתעשייה אווירית את היכולות של ההארופ לקצה. כמו כן, ההארופ נבחן עם מטע"ד מדגם חדש במקום הפופ 200 בדגמים הישנים. עוד הוסיף שכטר כי הלקוח יכול לשגר מספר כלים כאלו לאוויר במקביל, והמפעיל שולט באחד שמשמש כ'מוביל' לשאר הכלים. היתרון בכך טמון ביכולת לפעול ברציפות באותו תא שטח. אם אחד מיושם על מטרת אויב, המפעיל יכול לדלג לכלי אחר שכבר נמצא באותו אזור להשלמת המשימה. 
 
"מבחינה טנולוגית, אפשרי גם להעביר את השליטה על הכלי לפיקוד קדמי כמו מג"ד למשל", מסביר שכטר. "זה עניין של תורת ההפעלה שהלקוח רוצה ליישם. עם טיל משוטט כזה, יש יתרון לדרג הקדמי עם חיבור בין מודיעין בזמן אמת ליכולת יירוט מיידית". 
 

 

אולי יעניין אותך גם

הקרב על נשיאות איראן: אחמדיניג׳אד מלכלך על המודיעין האיראני

מדוע אחמדיניג'אד מלכלך על המודיעין האיראני? ובכן, כי חסמו את דרכו להבחר פעם נוספת כנשיא איראן. ד״ר רז צימט, מומחה לפוליטיקה איראנית: ״אחמדיניג'אד פותח את הפה על המשטר מאז 2013. מהימנות דבריו מוטלת בספק״