הגנה אווירית מתואמת

פיתוח של רפאל יאפשר תיאום בין מערכות הגנה אווירית כגון "כיפת ברזל", "ספיידר", "שרביט קסמים" ואמצעי יירוט אחרים

(צילום: רפאל)

רפאל חנכה בשנה האחרונה את קרון השו"ב (שליטה ובקרה) המתקדם של מערכת ה - (MIC4AD (Modular Integrated C4I Air & Missile Defense. מערכת השו"ב מהווה פתרון משולב בתחום ההגנה האווירית, המספק מענה אחוד לשליטה ולבקרה בכלל מערכות היירוט שבזירת הלחימה.

מערכת MIC4AD מייצרת בזמן-אמת תמונת שמיים אחודה ורציפה של כלל האיומים ומספקת את המידע הנדרש להחלטה איזה מענה להפעיל כנגד האיום. לרפאל מגוון פתרונות בתחום ההגנה האווירית כגון "ספיידר", "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים", הנמצאת עדיין בפיתוח. מערכות אלה משמשות ליירוט מטרות כגון טילים תלולי-מסלול, טילי שיוט, כלי טיס ועוד. מערכתMIC4AD משמשת לתיאום מלא בין מערכות יירוט אלה לבין כלי הטיס הפועלים בתווך האווירי המשותף, וזאת גם על מנת למנוע פגיעה בכלי טיס ידידותיים.

המערכת פותחה בשיתוף עם חברת mPrest, אחת מחברות - הבת של רפאל. בכיר ברפאל מסביר כי בשדה הקרב הנוכחי והעתידי תמונת השמיים מורכבת מאוד. זאת בשל מגוון האיומים הרב (רקטות, טילים בליסטיים וכלי טיס) והצורך לתאם בינם לבין מגוון הפתרונות הנמצאים הן על הקרקע במערכות הגנ"א והן באוויר (מטוסי יירוט, המצוידים בטילי אוויר-אוויר כגון "פיתון" ו"דרבי", או מסוקים). "האיומים שמולם אנו ניצבים הם אמיתיים ורבים. מערכת MIC4AD מאפשרת לבחור את הפתרון המיטבי לכל איום.

אם מערכות השו"ב האוויריות פועלות כיום בנפרד זו מזו ובאופן עצמאי, הרי שמערכת MIC4AD, שהיא הראשונה בתחומה בעולם, מאחדת למעשה את עולם ההגנ"א, כולל את העולם הבליסטי, בתמונה אחודה המונעת כפילות, חוסר סינכרון, חוסר יעילות ובזבוז אמצעים, וכמובן סיכון לכוחותינו", הוא מבהיר.

מערכת MIC4AD ניתנת לשילוב עם מערכות הגנה אוויריות אחרות. תשתיות התוכנה המתקדמת שלה מבצעות שיוך ותיאום של המידע המתקבל ממספר רב של מקורות, לרבות מכ"מים, חישנים אלקטרואופטיים ועוד.

מידע זה מועבר, על פי דרישות המשתמש, לדרגי פיקוד וקבלת החלטות שונים, החל מהרמה הטקטית והרמה אזורית ועד לרמה הלאומית.

***

הכתבה התפרסמה לראשונה במגזין "רפאל שלנו", גיליון ספטמבר 2012

אולי יעניין אותך גם

בתמונה (מימין לשמאל): סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת תעופה, יוסי מלמד ומנכ"ל ESG, כריסטופר אוטן (קרדיט: ESG)

תעשייה אווירית וחברת ESG הגרמנית יפתחו מערכת תקשורת זמן אמת בין כלי טיס

התעשייה האווירית חתמו על הסכם שיתוף פעולה לפיתוח מערכת תקשורת בין כלי טיס עבור חיל האוויר הגרמני