הבור / דן מרגלית ורונן ברגמן

הסודות האפלים מאחורי משבר המנהיגות החמור בתולדות צה"ל

הבּוֹר הוא ספר שהיה חייב להיכתב על סיפור שהיה אסור שיקרה.

הבּוֹר לא נפער ביום שבו פורסם "מסמך גלנט" המזויף, גם לא ביום שבו החל הרמטכ"ל גבי אשכנזי להשתמש בחפרפרת בלשכת שר הביטחון אהוד ברק.

קירותיו החלו לקרוס בדממה שנים קודם לכן, כשמערך המבצעים המיוחדים, המקום הסודי והיוקרתי בצה"ל, הפך לביצת שחיתות. זה היה בית הגידול של בעז הרפז, קצין שהזעיק בשליחות מיוחדת ג´יפ "האמר" מפואר של סיירת מטכ"ל כדי שלא יצטרך ללכת ברגל בקורס מ"פאים, וניהל אימפריית עסקים חובקת עולם בעודו במדים.

איך נוצר הקשר בין הגולנצ´יק אשכנזי לשושואיסט הקומבינטור הרפז? מדוע אשכנזי חיפה עליו גם כשהסתבך בעבירות ביטחון שדה חמורות ביותר, בניסיונו להדיח את ראש אמ"ן? הבּוֹר אינו רק סיפורם של הרפז ואשכנזי. הבּוֹר פורש בשורה של גילויים את רשת השנאות והתככים שבין אלופי צה"ל. רשת שמסובכים בה לבלי התר עלבונות אישיים עם שיקולים של ביטחון המדינה וטוהר המידות, שאלת הגרעין האיראני עם שאלת צינורות המים שהותיר האלוף גלנט בשטח שאליו פלש במושב עמיקם.

הבּוֹר מתאר שר ביטחון שאיבד שליטה על צבאו, ראש ממשלה שנזכר מאוחר מאוד לגלות מנהיגות וגופי אכיפה וביקורת עם בעיית אגו קשה. הבּוֹר מאיר את הפינות האפלות ביותר בצבא ההגנה לישראל, בתקווה שאם נבין מה התרחש תחת אפנו, גם נוכל להיחלץ מהן.

 

 

הוצאת כנרת זמורה ביתן (2011) 310 עמודים

אולי יעניין אותך גם