האמל"ח של המלחמה: פגז החצב

מבצע "צוק איתן" חנך אמצעי לחימה חדש נוסף – את פגז החצב שנכנס לאחרונה לשירות

חיל השריון החל לעשות שימוש מבצעי בפגז החצב, אשר פותח בתעשייה הצבאית, במהלך המבצע ברצועת עזה. הכוחות בשטח מדווחים על שביעות רצון מתוצאות התחמושת החדישה.

פגז החצב, ממשפחת פגזי הטנקים המתקדמים רקפת וכלנית - מסוגל לחדור דרך קירות ולהתפוצץ לאחר מכן. הפגז פותח כדי לאפשר לכוחות הלוחמים להתמודד עם המחבלים המסתתרים במבנים ולמזער את הפגיעה בסביבה. בתעשייה הצבאית מתמודדים עם בעיות שהתגלו בסבבי לחימה קודמים.

הפגז פותח בצה"ל - בזרוע היבשה ובתעש בעקבות לקחי מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה בהם נתקלו טנקים בקושי לפגוע במחבלים המסתתרים בתוך מבנים. בנוסף, הפגז נועד לפתור בעיה מבצעית שבה טנק שמזהה מחבל במבנה ויורה לעברו פגז מתפוצץ ברגע המגע עם הקיר הראשון.

פגז החצב בקוטר של 120 מ"מ, בעל מנגנון השהייה, נועד לחדור את הקיר הראשון במבנה ורק לאחר מכן להתפוצץ. כתוצאה מכך ההדף והלחץ נשמרים בתוך המבנה וכך הקטלניות שלו עולה. רמת הדיוק של הפגז גבוהה והוא מקנה לטנק יכולות לכלי ללוחמה כירורגית שממזערת את הפגיעה בסביבה.

אולי יעניין אותך גם

צילום: מתוך אתר ה״טהרן טיימס״

איראן: תקלה חשמלית בנתנז, לאחר חשיפת צנטריפוגות מתקדמות

במסגרת ״היום הלאומי לטכנולוגיה גרעינית״, חשף הנשיא רוחאני 133 חידושים ופיתוחים בתחום, וטען שוב כי כל הפעילות האיראנית בתחום היא למטרות שלום. שיחות המו״מ העקיפות עם ארה״ב צפויות להתחדש השבוע