האם נשק מתקדם יוברח מסוריה לחיזבאללה?

במערכת הביטחון נערכים לאפשרות של "זליגה" של נשק מתקדם מסוריה לארגוני טרור, על רקע הלחימה המתמשכת במשטר אסד

מערכת S125

על רקע הלחימה המתמשכת בסוריה בישראל נערכים לכך שייתכן ונשק מתקדם יוברח מסוריה לארגוני הטרור במזרח התיכון, ובראשם חיזבאללה בלבנון. גם ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף (מיל') עוזי דיין, התייחס בראיון לגלי צה"ל למצב "הנזיל" בסוריה.

"קשה לדעת כמה זמן יקח למשטרו של אסד ליפול, אך האינדיקציות לנפילתו הן עריקה גדולה מהצבא על ידי מפקדי אוגדה והדיויזיות, והתפשטות המרידה לדמשק וחלב", אמר דיין והוסיף כי בישראל עוקבים אחר המצב.

כפי שכבר פורסם באתר "ישראל דיפנס" בשבוע שעבר מפקד חיל האוויר היוצא האלוף עידו נחושתן, רמז בנאומו בכנס החלל של מכון פישר, שנערך לאחרונה, על אפשרות זליגה של נשק נ"מ מסוריה לחיזבאללה, למשל בימים שבהם משטר בשאר אסד יקרוס (זה יקרה בקרוב, על פי כל ההערכות המעודכנות; אסד עצמו כנראה יעבור דירה למוסקבה).

כיוון שלחיזבאללה, על פי הערכות, כבר יש טילי אס איי 18 שהסורים העבירו לו הזדמנות קודמת (כמו שהעבירו את הטילים הרוסיים כנגד טנקים מסוג "קורנט" לפני מלחמת לבנון השנייה), אפשר להניח שחושתן חושש כי חיזבאללה נערך להצטייד במערכות נ"מ ברמה של מדינה, כגון מערכת הנ"מ מדגם S125 הקיימת כבר היום במאגר הנשק הסורי.

בדבריו היה אפשר לשמוע איום סמוי שישראל לא תשלים עם העברת אמצעים כאלה לחיזבאללה. האם המשמעות תהיה מתקפת מנע? האם נסראללה שומע? ומה לגבי איראן? על כך האלוף עידו נחושתן לא אמר אפילו מילה אבל כל החודשים האחרונים בתפקידו יעמדו בסימן האפשרות שתקיפה אכן תתבצע.