"האימאם שנעצר תמך באלקאעידה"

פרטים מהכרעת הדין של האימאם שהורשע בעבירות של הסתה לאלימות וטרור ותמיכה בארגון טרור

הפגנת התנועה האיסלאמית בהר הבית

ביום ראשון הורשע בבית משפט השלום בנצרת האימאם נאט'ם סכפה בעבירות של הסתה לאלימות וטרור ותמיכה בארגון טרור.

נאט'ם סכפה, בן 47, תושב נצרת, שימש כאמאם במסגד שאהב אל דין בנצרת, נעצר באוקטובר 2010 ונחקר במסגרת פרשיה שנוהלה על ידי שב"כ ומשטרת ישראל/ימ"ר צפון. מאז חקירתו שהה במעצר בית עד תום ההליכים.

סכפה נחשב שייח' בדלן וקיצוני שתומך ומפיץ רעיונות המזוהים עם "אלקאעדה". הוא עמד בראש קבוצת פעילים שכונתה "אנצאראללה". ביולי 2011 הוכרזה הקבוצה הזו כהתארגנות בלתי מותרת על ידי שר הביטחון.

סכפה מוכר כאדם בעל השפעה רבה, בעיקר בקרב אוכלוסיית הצעירים הרואים בו מקור השראה וייעוץ בנושאי דת ובנושאים נוספים. גם בעבר עלה שמו של סכפה במהלך חקירותיהם של חשודים בעבירות טרור אשר הינם פעילים סלפיים דתיים קיצוניים המחזיקים באידיאולוגיית גיהאד עולמי (אל קאעדה) , אולם באותה עת לא נאספו די ראיות המצביעות על מעורבותו של סכפה בעבירות פליליות.

במהלך החודשים מאי - יוני 2010 נחשפה באזור נצרת חוליית טרור מקומית, אשר מנתה כ-20 פעילים ברמות שונות, שפעלה על בסיס אידיאולוגיה של גיהאד עולמי בדגש על אידיאולוגיית אל קאעדה.  במסגרת הפרשיה הוגשו כתבי אישום, בין היתר נגד מבצעי רצח נהג המונית יפים וינשטיין ז"ל. מחקירת המעורבים באותו עניין עלה כי הצעירים הושפעו מדרשות ושעורי דת אותם נשא נאט'ם סכפה, אמאם מסגד שהאב אל דין בנצרת.

בית המשפט כתב בהכרעתה דין, בין היתר: "מדברי הנאשם עולה קריאה מפורשת לביצוע רצח, הרג ופגיעה במי שאינם שותפים לדת האיסלאם כפי שהוא רואה אותה, וגם כלפי בוגדים מקרב המוסלמים אשר אינם מקבלים על עצמם את האידיאולוגיה של פלג זה של האיסלאם, וכמובן כלפי אויבים חיצונים כמו ישראל ארה"ב ואזרחיהן. לאור המעשים החמורים בהם הואשמו ובחלקם אף הורשעו חבורת מתפללים אשר העידו כולם כי הושפעו ישירות מדרשותיו של הנאשם ומהשראתו בנושאי גיהאד בהחלטתם לבצע את אותן עבירות, אין ספק כי מעבר להתקיימות המבחן ההסתברותי של אפשרות ממשית שפרסומיו של הנאשם יביאו למעשי אלימות וטרור, הרי שבפועל זרעי ההסתה והאלימות אותם זרע בקרב מתפלליו נבטו וצמחו אצל חלק מהמאמינים והביאו לכך שביצעו הלכה למעשה את שנשלחו לבצע על ידי הנאשם.

"יש לזכור כי אין מדובר באדם בודד, אלא במספר לא מבוטל של אנשים שנטלו את המסר שספגו מהנאשם, והוציאוהו אל הפועל בדרכים חמורות ביותר, כפי שתואר לעיל. משכך לא נותר עוד ספק כי יסוד זה של העבירה - האפשרות הממשית כי הפרסום יביא לעשיית מעשה אלימות או טרור, התקיים במלואו, ולמרבה הצער, אף מעבר לכך".  .

אולי יעניין אותך גם