"דמדומי בוקר" – הסיפור האמיתי על יציאת צה"ל מלבנון

ספרו של תא"ל (מיל') עמוס גלבוע מתאר כמותחן את המסלול עליה צעדה ישראל לקראת היציאה מלבנון בשנת 2000

תא"ל (מיל') עמוס גלבוע, בכיר לשעבר באמ"ן, העמיד בכישרונו הרב ספר נוסף מתולדות הביטחון הלאומי בישראל – ניתוח המהלכים וקבלת ההחלטות ביציאת צה"ל מלבנון במאי 2000. ארבעה בעלי תפקידים מרכזיים במדינה אז – ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל רב-אלוף שאול מופז, אלוף פיקוד הצפון גבי אשכנזי וראש אמ"ן אלוף עמוס מלכא – הם השחקנים הראשיים בעלילה מרתקת שמשרטט גלבוע שלב אחר שלב מ-1999, מועד בו הבטיח ברק כי תוך שנה יוציא את צה"ל מלבנון ועד תום הביצוע. בזיכרון הלאומי היו רבים מאד, שהגדירו אז את היציאה כ"בריחה" וחזו את האסון, שיתרגש על ישראל במתקפות קטלניות של חזבאללה. בפרספקטיבה של חמש עשרה שנים מהיציאה וכמעט עשור מאז מלחמת לבנון השנייה – ההישג מומחש. ההרתעה לא נפגעה. גם מי שהתנגדו בזמנו מברכים על התוצאה.

בספר בולט מאד המשקל הדומיננטי של ברק בשני התפקידים, עם מנהיגות מובהקת, שיקול דעת מדיני ארוך-טווח וכושר קבלת החלטות אמיצות. שאול מופז עולה בספר כרמטכ"ל בתפקיד "על-סף-שר ביטחון", מבטא את עמדת הצבא המתנגד ליציאה מלבנון, אך בולם אלופים נמהרים, השוכחים לרגע את כפיפות הצבא לדרג המדיני. הדימוי של מופז בספר חזק בהרבה מכפי שהצטייר בתקשורת. העשייה הממלכתית בתקופה ההיא ספוגה בחשאיות ובמידור כבדים; אין שיתוף מלא של ראש הממשלה עם מערכת הביטחון בכל התהליך. ברק ייחס חשיבות עליונה לשיתוף האמריקנים בשיקוליו ובצעדים שעמד לנקוט. בולט מתח ברור ביחסי הצבא עם הדרג המדיני, בעיקר על רקע המידור שכפה ברק על התהליך, כיוון שהודאג מאד מדליפת מידע לאנשי צד"ל. ה- Under Dog העצובים בעלילה הם אנשי צד"ל, מהמפקד גנרל לחד עד אחרון הלוחמים ומשפחותיהם, אשר שלמו מחיר על נאמנות לישראלים. הם היו נתונים למתקפות קשות ולביזוי על ידי אנשי חזבאללה. המגן הגדול על צד"ל היה האלוף אשכנזי, אשר הדגיש בנחישות כל העת את המחויבות להם. עם כל הצער והקושי בכך – זו כנראה תוצאה במשחק שחמט של החיים, שבו אי אפשר להגיע למצב שכולם מנצחים.

בספר בולט המשקל הפחות של אמ"ן באירוע זה. אמ"ן נדרש להציג את האיומים, ואת זה הוא עשה, גם אם לא בכל הפורומים. ראש אמ"ן, עמוס מלכא, ציפה להציג את הערכתו גם בממשלה ומשנמנע ממנו, מחה על כך בפני ראש הממשלה. היכולת להצביע על תקוות וסיכויים – חונה במגרש של הפוליטיקאי, לכך הוא לא נזקק למודיעין.

הספר נכתב על יסוד ראיונות עומק עם כל בעלי התפקידים החיוניים להבנת הפעולה. למחבר ניתנה גישה נדירה גם למסמכים שאינם עדיין ברשות הציבור, על כן אין בו מראי מקום, אך יש בו הערות שוליים מיוחדות, שלל תובנות של המחבר כתגובה לפעולות הממסד. הספר משמש מקור מצוין למתעניינים ולחוקרים את יחסי צבא-קברניט, יחסי צבא-חברה, מקומם של שיקולים בינלאומיים בהחלטות מרכזיות בישראל והמכניזם של קבלת החלטות בדרג המדיני ובמטה הכללי.

זה ספר מתח, הנקרא בנשימה עצורה, כסדרת טלוויזיה כתובה, בו, כמו שכותב גלבוע, "אין צדיקים ואין רשעים".

***

"דמדומי בוקר" – הסיפור האמיתי על יציאת צה"ל מלבנון, הוצאת המרכז למורשת המודיעין

אולי יעניין אותך גם