דלת אחורית בלוויני ריגול

עסקה של איחוד האמירויות הערביות עם צרפת לרכישת שני לוויני ריגול צבאיים נמצאת בסכנה בשל טענה של הרוכשים כי מצאו רכיבים אמריקאיים הכוללים 'דלת אחורית' לתקשורת בין הלווין לתחנת הקרקע

לווין הפליאדות הצרפתי של איירבוס - airbus-group.com

עסקה של איחוד האמירויות הערביות (UAE) לרכישת שני לווייני ריגול מצרפת בשווי של 930 מיליוני דולרים נמצאת בסכנה לאחר הגילוי של מה שתואר כ"רכיבים שמתפשרים על אבטחה" (או 'דלת אחורית' בעגה מקצועית).

את הדברים מסר מקור באיחוד האמירויות לאתר defensenews. אותו מקור אמר כי שני הלוויינים מסוג Falcon Eye מבוססים על לוויני הפליאדות (Pleiades) הצרפתיים ברזולוציה גבוהה, והם מיועדים לתצפית צבאית. על פי החשד, הכילו הלווינים רכיבים המסופקים על ידי ארה"ב ובהם נמצאה 'דלת אחורית' המאפשרת לצד שלישי גישה לנתונים מאובטחים המועברים לתחנת הקרקע.

"הגילוי נמסר למשרד סגן המפקד העליון [השייח מוחמד בן זאייד] בחודש ספטמבר", אמר המקור. "ביקשנו מהצרפתים לשנות רכיבים אלה וגם התייעצנו עם חברות רוסיות וסיניות בנושא". המקור לא הרחיב את הדיבור על התפקיד של הרוסים או סינים במשא ומתן עתידי.

על פי העסקה שנחתמה ביולי השנה בין השייח' מוחמד, נסיך הכתר של אבו דאבי וסגן המפקד העליון של הכוחות המזוינים, ושר הביטחון הצרפתי, ז'אן איב, המשלוח של הלוויינים נקבע ל-2018 יחד עם תחנת קרקע. הלוויינים מסופקים על ידי איירבוס כקבלן ראשי, והמטע"דים על ידי Thales Alenia Space .

אף חברה לא הייתה זמינה לתגובה.

לדברי המקור באיחוד האמירויות, הגילוי הביא לשיחות מוגברות של האיחוד ורוסיה ומספר המשלחות ברמה הגבוהה דלגו בין מוסקבה ואבו דאבי. אם הבעיה לא תפטר, באיחוד האמירויות מוכנים לבטל את העסקה כולה, הוא הוסיף.

באיחוד האמירויות הערביות נמשכים לטכנולוגיה רוסית עם מערכת הניווט GLONASS לצורך הרחבת היתירות של מערכות התצפית והנשק של מערב אירופה, אמר מומחה הגנה צרפתי.

מומחה הגנה אחר אמר שזה אפשרי שהתעשייה הצרפתית השתמשה בציוד אמריקאי. "המטען מורכב, לא כל הטכנולוגיה היא צרפתית", הוא הוסיף.

המשא ומתן הצרפתי עם ארה"ב על הטכנולוגיה לאיחוד האמירויות היה רגיש. לדוגמא, כאשר ארה"ב מכרה לווייני ריגול לערב הסעודית, ישראל רצתה להגביל את רמת הרזולוציה במטען, אמר המומחה השני.

ללוויינים הצרפתים שנמכרים לאיחוד האמירויות הערביות, יש רזולוציה אופטית גבוהה מאוד וקוד מוצפן שיכולים לשמש להנחיית טיל שיוט ליעד באיראן. זה לא ברור אם ניתן להחליף הרכיבים הקריטיים, אמר המומחה.

באופן כללי, מדינות המפרץ הערביות מפצלות את רכישת הנשק כדי להפחית את התלות בארה"ב, אמר המומחה. איחוד האמירויות הערביות טס ב-F-16 של לוקהיד מרטין ודאסו מיראז' 2000-9, בעוד הסעודים טסים ב-F15 של בואינג, כמו גם טורנדו והטייפון.

ראש מערכות חלל באיירבוס ביטחון וחלל, אמר שצרפת מעולם לא הסכימה למכור אופטיקה ברזולוציה כה גבוהה בלווין צבאי למדינה זרה לפני עסקת איחוד האמירויות, כך לפי דיווח בלה פיגארו.

איחוד האמירויות הערביות ביקשה בעבר גישה לטכנולוגיה ברמה גבוהה. ב-1990, כאשר אבו דאבי קנתה את ה F-16 E / F בלוק 60, הרשויות ביקשו את קוד המקור היות ומדובר היה בפיתוח משותף תחת המותג Desert Falcon fighter. לפי הדיווחים, איחוד האמירויות הערביות השקיעו בפרויקט סכום של 3 מיליארדי דולרים מתוך עלות כוללת של 7.3 מיליארדים.

אולי יעניין אותך גם