דינמיקה של הסלמה

האירועים האחרונים ביהודה ושומרון מצביעים על מגמה מדאיגה. האם השיחות עם הפלסטינים יניבו פירות? ככל הנראה לא. על החודשים שלפנינו באיו"ש בפרשנות של עמיר רפפורט

האירועים האחרונים בשטחים הם גרסת המציאות של הסרט המצליח ״בית לחם״- מעצרי מבוקשים שמסתבכים והופכים לתקריות ירי. הבעיה שיש להם דינמיקה של הסלמה. כל תקרית היא סיפור בפני עצמו, אבל רצף התקריות שבהן נרשמים הרוגים פלסטיניים מתסיס את השטח וגם מהווה ביטוי לתסיסה שקיימת ממילא.

גל האלימות בשטחים התחיל לגאות פחות או יותר לפני שנה. במשך חודשים הסתיימו התקריות ללא הרוגים משני הצדדים, גם בזכות מזל רב. בחודשיים האחרונים המזל נגמר, אבל המצב החדש מגיע לידיעת הציבור רק כאשר פיגועים מצליחים או שתינוקת נפצעת כתוצאה מאבן פלסטינית. שאר התקריות הן בגדר שגרה שאפיחו אינה מוזכרת בתקשורת.

גם המעצרים הם בגדר שגרה: בכל לילה מבצעים כוחות צה״ל ומג״ב, בליווי צמוד של השב״כ, בממוצע 3-5 מעצרים כאלה. במשך שנות השקט הארוכות בשטחים, מאז אמצע העשור שעבר, היו כל המעצרים מסתיימים בצורה ״חלקה״. באחרונה כל מעצר הופך להיות מבצע צבאי מורכב. לכן, זה יותר ממקרי ששני מעצרים הסתבכו קשות בזה אחר זה.

לכאורה, אין קשר בין שני המקרים. בג׳נין פעל בלילה כוח של המשטרה המשטרתית המיוחדת, הימ״מ, כדי לעצור איש חמאס. התפתח קרב קשה, שבו היו לצד הפלסטיני נפגעים רבים. הפעולה בקלקיליה הובלה על ידי סיירת הצנחנים, וגם היא הסתיימה בקרב, שבו היו נפגעים פלסטיניים.

בהתאם לדינמיקה, הלוויות ההרוגים יסעירו עוד יותר את הרוחות ברחוב הפלסטיני, דבר שיבוא לידי ביטוי במיוחד בעת תפילות יום השישי במסגדים. הרשות הפלסטינית, כך נראה, תפעל כדי למנוע פיגועים קשים אבל לא כדי לרסן את מה שנתפס על ידה כ״מחאה עממית״.

המבחן הגדול עוד לפנינו; על פי כל הציפיות במערכת הביטחון השיחות המדיניות ימצו את עצמן באביב הקרוב ללא תוצאות משמעתיות. מפח הנפש הצפוי עלול להיות מתורגם לעוד החמרה בגל האלימות.

האם יקראו לזה ״אינתיפאדה שלישית״? חודשים יגידו

אולי יעניין אותך גם

Reuters Photographer

דעה | האם הרשות הפלסטינית אכן על סף קריסה?

היציבות האסטרטגית באיו"ש יכולה להשתנות במהירות נוכח שלוש תמורות מרכזיות: משבר כלכלי חריף במיוחד, בעיקר בעקבות תמורות שליליות במשק הישראלי; שינוי מהותי בסטטוס-קוו בהר הבית; והתנגשויות אלימות בין האוכלוסיות היהודית והפלסטינית באיו"ש. דעה של ד"ר מיכאל מילשטיין