דיווח: צפוי קיצוץ בייצור הנמר

אתר c4isrnet מפרסם כי תכנית הקיצוץ בתקציב של צה"ל עלולה לפגוע בהליך ייצור נגמ"ש ה"נמר" בארה"ב על ידי חברת ג'נרל דיינמיקס. במקום ייצור של 386 יחידות בשמונה שנים לפי ההסכם המקורי, מקורות בחברה חוששים כי בסופו של דבר יהיה תקציב רק לחצי מהכמות

דיווח: צפוי קיצוץ בייצור הנמר

נגמ"ש הנמר במהלך פעילות בארה"ב - 1st Lt. Tyler N. Ginter

על פי פרסום באתר c4isrnet, חברת ג'נרל דיינמיקס טוענת כי ישראל מתכוונת לקצץ בתכנית הייצור של נגמ"ש ה"נמר" שנחתם עם החברה בשנת 2011. בעקבות כך, מוסרים מקורות בחברה לאתר, סביר להניח כי ישראל תשא בעלויות הכרוכות בהפרת ההסכם. הקיצוץ, כך מוסרים אותם מקורות, הוא חלק מתכנית התקציב הרב שנתית של צה"ל.

ג'נרל דיינמיקס זכתה באוקטובר 2010 במכרז לבניית שלדה ומרכיבים עיקריים לכמה מאות יחידות של נגמ"ש הנמר, המבוסס על טנק המרכבה MK4. במסגרת העסקה שתקופתה נקבעה לשמונה שנים, החברה מחויבת לספק ערכות לכ-386 כלי רכב עד 2019 במחיר ליחידה של כ-730 אלף דולרים המבוסס על קצב ייצור של 60 כלי רכב בשנה.

על פי החוזה, ג'נרל דיינמיקס תבצע את העבודה במפעל בארה"ב בבעלות ממשלתית בלימה, אוהיו, כאשר החברה תבנה את פס הייצור ל-110 כלי הרכב הראשוניים, עם אפשרות לייצור 276 כלים נוספים במחיר קבוע. בזמן חתימת החוזה עם ישראל, גורמים רשמיים בישראל אמרו כי למהלך ייצור הנמר בארה"ב יש פוטנציאל מכירות עולמי של 800 מליוני דולרים עבור משרד הביטחון הישראלי וג'נרל דיינמיקס.

נכון להיום, מקורות אמריקאים וישראליים אמרו כי תכנית ההוצאות של צה"ל לחמש השנים הבאות חותכת את ייצור הנמר ביותר ממחצית, ובמימון המתוקן, אפשר יהיה לייצר לא יותר מאשר 170 כלי רכב עד 2017. בשיחות ראשוניות עם בכירים במשרד הביטחון ישראליים, ג'נרל דיינמיקס הזהירה כי ארגון מחדש של ההסכם הקיים יביא לעונשים של כ-17 מליוני דולרים, עם עלויות ליחידה נאמדו בקצת פחות מ-900 דולרים (במקום 730) בשל היתרון לגודל שאבד. פקידי ג'נרל דיינמיקס סרבו להגיב על אובדן מקומות עבודה הפוטנציאלי במתקן בלימה.

מקורות בתעשייה מצפים ממשרד הביטחון של ישראל לשחרר את הבקשה המתוקנת בתחילת פברואר, כך על פי פרסום באתר. בסוף 2013, ג'נרל דיינמיקס סיפקה שבע יחידות נמר, שאחת מהן כבר בשימוש בחטיבת גולני, כך מסרו מקורות בישראל לאתר.

דוברת משרד הביטחון הישראלי מסרה לאתר כי אישור סופי של תכנית החומש של צה"ל עדיין תלויה ועומדת, ולכן משרד הביטחון לא יכול להגיב על ההשפעה הפוטנציאלית על תכנית נמר או החוזה שלה עם ג'נרל דיינמיקס .

אולי יעניין אותך גם

תמונה: אלעד מלכה - לע״מ

פרשנות | החוק מעל כולם? נראה כי בג״צ חושש להתעמת עם משרד הביטחון 

במקום להוציא צו ביניים לעצירת תשלומי תוספת הרמטכ״ל עד להסדרה חוקית של הנושא בכנסת, בג״צ בוחר לדחות שוב ושוב את ההחלטה ולאפשר למשרד הביטחון להמשיך עם התשלומים. על אף שאלו, אינם חוקיים