דיווח: נעצר מפק"צ סייבר באיראן

לפי דיווח באתר cryptome מתחוללת מאחורי הקלעים באיראן סאגה סביב מעצרו של מפקד צוות משימה ביחידת הסייבר של המדינה. לפי הדיווח, אותו בכיר עבד הן עבור שירותי ביון של אנגליה וקנדה והן עבור החיזבאללה והג'יהאד האסלאמי

via shutterstock.com

ביום שבת האחרון, דיווח אתר cryptome כי מפקד צוות משימה ביחידת הסייבר של איראן (the head of the Cyber Ops task force) המורכב מאנשי משמרות המהפכה, המודיעין האיראני, ומשרד הביטחון, נלקח ממקום עבודתו ומאוחר יותר הואשם בריגול עבור בריטניה וקנדה.

שבוע לפני הדיווח באתר cryptome פירסם אתר iranhumanrights ידיעה אודות מעצרם של שני יחידים על ידי משמרות המהפכה. האשמה במקרה זה כנגדם הייתה ריגול עבור שירות הביון הבריטי, ה-MI6. על פי הידיעה, שני העצורים Mohammad Amin Akrami ו-Mehdi Rayshahri Tangestani היו פעילים מאד ברשתות החברתיות. 
על פי החשד, העצורים קיימו 11 פגישות עם המודיעין הבריטי באיראן ומחוצה לה (אחד מהם חי בהודו ונעצר בעת ביקור באיראן) ובפגישות אלו מסרו מידע וקיבלו הוראות מהמפעילים שלהם. 

עוד נאמר באותה ידיעה כי במקביל למעצר של השניים, עצרו משמרות המהפיכה החודש עוד 23 מומחי IT במדינה. כולם עובדים בתחומים טכנולוגיים כולל IT, בניה ועיצוב אתרים, וכולם מואשמים בהשתייכות לרשת ריגול. את ההכשרות כמרגלים הם עברו בעת ביקורים בטורקיה ומלזיה. [מידע אודות המעצרים האחרים אפשר למצוא כאן]

למרות שאין קשר בין שני הפרסומים, נראה כי הסמיכות ביניהם אינה מקרית. כל הפרסומים מדברים על אנשי טכנולוגיה שנעצרו בחשד לריגול. גם הסדר הכרונולוגי של הפרסומים מראה על כך שקודם חשפו את רשת הריגול, ואחר כך את הראש שלה. יחד עם זאת, מדובר בהשערה בלבד.  

על פי הדיווח באתר cryptome, המעצר של הבכיר כל כך חשוב, שמתנהלים סביבו מאבקים בתוך משרד החקירות בבית המנהיג העליון של איראן. לדברי המקור, ממשלת איראן סיכמה עם ארגון ה-FBI כי היא תפסיק את תקיפות הסייבר הלא מבוקרות כנגד ארה"ב (שהתגלו כתוצאה מהמעצר של אותו בכיר).

לפי האתר, לא מדובר בפעם הראשונה שבה איראן וארה"ב עושות הסכמים בנוגע לפעילות בסייבר, ובעבר ראש משטרת הסייבר האיראני טען כי הם שתפו פעולה עם כמה חברות אמריקאיות בפשעי סייבר, כולל חברת
RSA.

עציר מספר 8

עברו כמה ימים, והחדשות מתחילות לצוף על פני השטח. לפי דיווח עדכני באתר cryptome שם הקוד של הבכיר שנעצר הוא "8", ואת המעצר ביצעה המחלקה לריגול נגדי של המודיעין האיראני (
MOIS).

אותו בכיר מואשם בשלושה סעיפים: ריגול ושיתוף פעולה עם ממשלות זרות (כנראה אנגליה וקנדה). הפעלת רשת פרטית של סוכנים בעולם המעורבים ב"הצעה ומכירה של מידע". והסעיף האחרון הוא ביצוע עסקים לא מבוקרים עם קבוצות פשע מאורגנות באזורים שונים בעולם, כולל העברה של מידע גרעיני
.

היות והמקרה שלו טרם הגיע למערכת המשפט האיראנית, אין שום פרט רשמי המזהה את האדם המדובר. לפי הדיווח, ל-8 היו יחסים הדוקים עם משרדו של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בטהרן, מעבר לפעילות הרשמית שהארגון מבצע מול ממשלת איראן. במסגרת זו, נעשו פעולות רבות לטובת הארגון הפלסטיני ובכלל זה ההתקפות הגדולות נגד מערכת הבנקאות בארה"ב וחברות פיננסיות בתחילת השנה (תזכורת להתקפות אלו: כאן וכאן).

מדובר בהתקפות שגרמו לנזק חמור ואפשרו, תחת הכאוס שנוצר, העברת כספים לג'יהאד האסלאמי. זאת, כדי להגן על הנכסים שלהם במערב מפני היוזמה של ה-FBI להילחם בפשעי סייבר מאורגנים.

בין השורות, ניתן לחשוב על מספר תרחישים. בתרחיש אחד, אותו בכיר השתמש ביחידת הסייבר עליה הוא פיקד כדי לבצע התקפות סייבר בעולם עבור הג'יהאד והחיזבאללה, ללא ידיעת הממונים עליו באיראן. התרחיש הזה כולל גם מכירת מידע למדינות זרות. בתרחיש שני, מדובר במחווה שהאיראנים נותנים לארה"ב כחלק מהמו"מ על הגרעין המתקיים בימים אלו בדמות "חשיפת" הבכיר ועריכת משפט על ההתקפות שהוא ביצע כביכול נגד המערכת הפיננסית בארה"ב על דעת עצמו (בצורה כזו הממשל האמריקאי יוכל לפרסם כי הוא הביא לכך שהגורם לאותן התקפות הורשע). כדי לאזן את דעת הקהל הפנימית באיראן בתרחיש זה, הוסיף הממשל לתיק גם ריגול לטובת המערב.

לפי הדיווח, התפקיד של
8   היה לספק מודיעין ותמיכה תפעולית ישירות לשני מנהיגים בכירים של תנועות טרור - "עלי עטווה" (Ali Atwa) מהחיזבאללה (לפרטים) ו-"רמדאן עבדאללה מוחמד שאלח" (Ramadan Abdullah Mohammad Shalah) מהג'יהאד האסלאמי. [אפשר לצפות בראיון בטלוויזיה האיראנית עם עבדאללה מוחמד שאלח מהחודש האחרון בקישור הזה].

שניהם, דרך אגב, נמצאים ברשימת המבוקשים של ה-FBI, על פי אתר האינטרנט הרשמי של הארגון. עטווה היה גם מעורב בחטיפת מטוס חברת TWA בשנת 1985 יחד עם עימאד מוריינה שחוסל בפברואר 2008 בפיצוץ מסתורי ברכב בו שהה. [כתבה המקשרת ביניהם אפשר למצוא כאן]


עורכת דין איראנית שנאלצה לברוח מאיראן, מסרה לאתר כי אם 8 הוא אזרח (MOIS), המקרה צריך ללכת ל"בית הדין המהפכני". ואם הוא בכוחות המזוינים (משמרות המהפכה - צבא - משרד הביטחון - משטרה), הוא חייב להישפט במערכת המשפט הצבאית, כך על פי החוק האיראני.

**הפרסום הראשון אודות הפרשה היה בקהילת הפורומים של אתר רוטר .

אולי יעניין אותך גם