דיווח: השייטת חיסלה את תת. אלוף סולימאן בוילה שלו על חוף טרטוס בסוריה

פרסום של סנאודן באתר firstlook.org חושף כי שייטת 13 היא שעומדת מאחרי חיסול הבכיר הסורי ב2008

דיווח: השייטת חיסלה את תת. אלוף סולימאן בוילה שלו על חוף טרטוס בסוריה

מקור: צילום מסך מיו טיוב

בראשון באוגוסט 2008, צוות קטן של אנשי קומנדו ישראליים נכנס למים ליד טרטוס, סוריה, וירה למוות בגנרל סורי בזמן שהוא ערך ארוחת ערב בסוף השבוע על הבית שלו שעל חוף הים. מוחמד סולימאן, עוזר בכיר לנשיא סוריה, נורה בראשו ובצוואר, והצוות הצבאי הישראלי נמלט בדרך ים. כך לפי פרסום של סנאודן באתר firstlook.org.

בעוד ישראל מעולם לא דיברה על מעורבותה, קבצי מודיעין אמריקאים סודיים מאשרים כי כוחות מבצעים מיוחדים ישראליים (שייטת 13) חיסלו את הגנרל בזמן שהוא יצא לנופש בווילה המפוארת שלו בחוף הסורי. המסמך הפנימי של הסוכנות לביטחון הלאומית, שהושג על ידי אדוארד סנאודן, הוא האישור הרשמי הראשון שהרצח של סולימאן היה פעולה צבאית ישראלית.

אייטם סודי בויקיפדיה הפנימית של הNSA, הנקראת Intellipedia, תיארה את ההתנקשות בחייו של הגנרל על ידי "קומנדו של חיל הים הישראלי" ליד עיר הנמל טרטוס בשם "הדוגמא הידועה הראשון של ישראל בחיסול של גורם ממשלה לגיטימי [בסוריה]". פרטים על החיסול נכללו ב"ציר זמן ציד אדם", בתוך מאגר המודיעין של הNSA.

לדברי שלושה קציני מודיעין אמריקאים לשעבר עם ניסיון רב במזרח התיכון, מסימוני הסיווג של המסמך עולה כי הNSA למד על החיסול באמצעות מעקב. הפקידים ביקשו לא להיות מזוהים, מכיוון שהם דנים במידע מסווג.

"הייתה לנו גישה לתקשורת צבאית ישראלית מזה זמן"

המידע במסמך שכותרתו "SI," מה שאומר שהמודיעין שנאסף על ידי ניטור אותות תקשורת. "הייתה לנו גישה לתקשורת צבאית ישראלית מזה זמן", אמר אחד מקציני המודיעין האמריקאים לשעבר. הקצין לשעבר אמר כי הידע בתוך NSA על מעקב של יחידות צבאיות ישראליות הוא רגיש במיוחד, כי יש לNSA קציני מודיעין ישראליים הפועלים בשיתוף עם קציניו במטה NSA בפורט מייד, מרילנד.

תת. אלוף סולימאן היה יועץ צבאי ומודיעיני עליון למנהיג סוריה בשאר אל-אסד, ונחשד כמי שעומד מאחורי המאמצים של הממשלה הסורית להקל על איראן במתן נשק ואימונים צבאיים לחיזבאללה בלבנון השכנה. סולימאן גם היה אחראי על הביטחון והבנייה של המתקן הגרעיני של סוריה, אל קיבר, שישראל, על פי מקורות זרים, הרסה בהתקפה אווירית בשנת 2007. מסמך הNSA תאר חלק מאחריותו של סולימאן כ"נושאים צבאיים רגישים".

ממשלת אסד מנעה את החדשות על הרצח ארבעה ימים לפני שהודיע ​​על מותו של סולימאן. ישראל לא אישרה ולא הכחישה את מעורבותה.

לפי מסמך מסווג של מחלקת המדינה שפורסם באינטרנט על ידי ויקיליקס, החקירה של הממשלה הסורית בגין החיסול, חשפה סכום של 80 מיליוני דולרים במזומן בביתו של סולימאן. "[אסד] היה אמור להיות הרוס על ידי הגילוי, מחשש [שסולימאן] בגד בו. זה הפנה את החקירה מהכיוון של לפתור רצח למציאה איך בכלל סולימאן השיג כל כך הרבה כסף", נכתב במסמך.

בשנה שעברה, מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה אמרה לעיתונאים כי ממשלת ישראל הרגה את סולימאן, וכי הרצח היה "קשור" לתפקידו של סולימאן במלחמת יולי 2006 בין ישראל לחיזבאללה.

"בשבילם זה לא רק החזר, אלא מפחית את הפעילות בעתיד",  אמר אחד מקציני המודיעין בדימוס, שעבד עם הישראלים, אבל אין לו ידיעה ישירה לגבי חיסול סולימאן. "הם [הישראלים] ייקחו את ההזדמנות אם היא תגיע".

הNSA סרב להגיב.

אולי יעניין אותך גם