דיווח: גרמניה בוחרת במל"ט הריפר

לפי אתר דר שפיגל, ממשלת גרמניה כנראה מעדיפה את הריפר האמריקאי על פני ההרון הישראלי. אחרי צרפת, איטליה, הולנד ובריטניה, גרמניה היא ההוכחה האחרונה לכך שתעשיית המל"טים הישראלית מאבדת את השוק האירופאי

מל"ט האירו-הוק - eurohawk.de

לפי דיווח באתר דר שפיגל משבוע שעבר, כנראה ונפלה החלטה בממשלה הגרמנית לצייד את הצבא הגרמני במל"טים אמריקאיים מסוג "ריפר" המיוצרים על ידי חברת ג'נרל אטומיקס. בכך למעשה מסתיימת הסאגה של הרעיון לפתח מל"ט אירופאי, ה-"אירו הוק", פרויקט שעלה למשלם המיסים הגרמני 100 מליוני אירו ונגמר בלי תוצאות.

אמנם הדיון על המל"ט העתידי של גרמניה מתנהל כבר מספר שנים, אבל השנה האחרונה הייתה הסוערת ביותר. הפרלמנט הגרמני הגביר ערנות סביב רכישת מל"טים לצבא הגרמני והתחיל לשאול שאלות לגבי הכיוון שאליו דוחף משרד ההגנה של המדינה. זה התחיל בחודש ינואר, כאשר היה זעם בברלין על התכנית לרכוש מל"טים קרביים. לאחר מכן בחודש מאי, הגיעה ההחלטה של גרמניה לסגת מפרויקט האירו-הוק לאחר האכזבה ממנו ובזבוז של 100 מליוני אירו. 

בסופו של דבר בחודש נובמבר האחרון, התקבלה החלטה לרדת מרכש של מל"טים חמושים. אבל מאחורי הקלעים, פועל משרד ההגנה הגרמני לרכישת מל"טים שאפשר יהיה לחמש אותם במועד מאוחר יותר.

בין היתר, פרסם המשרד מחקר שנוי במחלוקת על המל"ט העתידי הרצוי לצבא גרמניה. חלק מהמסקנות שעלו מהמחקר כללו צורך במל"טים חמושים ואוטונומיים. חברת IABG הגרמנית היא זו שביצעה את המחקר שאושר על ידי משרד הביטחון בתגובה לבקשות בכתב מסיעות השמאל בפרלמנט.

מטרת המחקר הייתה להבהיר את היכולות הצפויות ממל"טים בשנת 2025 ולהשוות אותו עם הדרישות של הצבא הגרמני. המחקר נשלח למספר יצרנים בעולם, ובאמצע נובמבר ,היצרן היה צריך לציין, אילו יכולות יש למל"טים לגובה בינוני שהוא מייצר (MALE). הבקשה כללה יכולות כמו זמן שהייה ללא תדלוק, סוג חימוש (פצצות וטילים), יכולות לוחמה אלקטרונית, סוגי מערכות מיקרוגל ואפילו סוגי מערכות אנרגיה גבוהה ולייזר.

הדרישה: אוטונומיים, תוקפים

בסעיף החימוש במחקר נרשמה בקשה תחת נשק "קטן" לחימוש עם מטען נפץ של עד עשרה קילוגרמים - דרישה המתאימה לטילי "הלפייר" אמריקאים. "בקיץ, הממשלה הפדרלית נעתרה לקיים דיון ציבורי סביב רכש של מל"טים, כאשר בסופו תובא ההחלטה לאישור הפרלמנט", אמר אנדריי הונקו סגן סיעות השמאל בפרלמנט הגרמני. "אולם, מאחורי הקלעים הכתיב הצבא את טווח הפעולה של המל"טים כשיקול עיקרי".

שאלון IABG מכיל גם פרטים שנשמעים יותר כמו מדע בדיוני. למשל, היצרן מתבקש לתת תחזית להיתכנות טכנולוגיה של זיהוי מטרות אוטומטי, כמו גם עבור "פעולות טיסה אוטונומיות במרחב אווירי אסור, מבוקר ובלתי מבוקר". לצורך כך ,היצרן צריך להציג מנגנון ליישום "גבולות להחלטות מכונה".

"שאלות מסוג זה הן מעבר ליכולתי", אמר עובד של קבלן הגנה לאתר דר שפיגל. רק לצורך הבהרה, מל"טים שטסים בצורה אוטונומית, ללא שליטה של מפעיל אנושי, לא עמדו בכלל לדיון בפרלמנט הגרמני. מומחה מטעם יצרן אחר הביע דעה דומה: "גם אם מל"טים אוטונומיים היו אפשריים מבחינה טכנית, הם לא היו מקבלים אישור באטמוספירה הפוליטית הקיימת בגרמניה".

223 מיליוני יורו עבור מל"טים ותחנות קרקע

משרד ההגנה תחקר את החברות שנסקרו על ידי IABG, ביניהן אלביט מערכות , Sagem , Adcom , ג'נרל אטומיקס והתעשייה האווירית. מתוך הרשימה הקצרה, מדווח דר שפיגל, עלו ל"גמר" רק מל"ט ה"הרון" של תע"א והריפר (MQ-9) של ג'נרל אטומיקס.

לצבא גרמניה יש כיום שלושה מל"טים מסוג "הרון" של תע"א בשימוש באפגניסטן, אך הם מושכרים עד אוקטובר 2014. ההחלטה על המודל שירש אותם צריכה ליפול בתחילת 2014 הסביר שר ההגנה סטפן בימלמנס. הוא הסביר, עם זאת, כי מדובר רק במל"טים בלתי חמושים לצורך סיור. לפי בימלמנס, אין לגרמניה כרגע כוונה לרכוש מל"טים קרביים.

למעשה, הקונגרס האמריקאי אישר באביב האחרון מכירת מל"טי סיור לגרמניה. ההצעה של ארצות הברית כוללת משלוח של שלושה ריפרים לא חמושים וארבע תחנות קרקע. במשרד ההגנה הגרמני טוענים שארה"ב דורשת 307 מיליוני דולרים עבור העסקה. המחיר אינו כולל מס מכירה למל"טים ולתחנות קרקע, כמו גם את עלות האישורים (certification) וההובלה של המערכת. נושא המחיר מאד רגיש בגרמניה לאחר כשלון פרויקט ה-"אירו הוק".

מומחים בתעשייה נותנים לריפר את הסיכוי הטוב ביותר
 
משרד הביטחון אישר בתשובתו לדר שפיגל מיום רביעי האחרון כי היו "כמה דיונים" בין הנציגים של חיל האוויר האמריקאי, הצבא הגרמני, משרד הציוד וטכנולוגיית המידע הגרמני, ג'נרל אטומיקס ושותף השיווק שלה RUAG. בנוסף, הגרמנים ביקשו מהאמריקנים הארכה להצעת המחיר עד ה-31 ביולי 2014. התוקף כעת הוא עד ה-17 בינואר. טרם התקבלה תגובה של ארה"ב לבקשה.

למרות שחימוש המל"טים לאחר הרכישה ידרוש אישור חדש מהקונגרס האמריקאי, מבחינה טכנית זה יכול להיעשות בלי שום בעיה. לדברי הסניף הגרמני של ג'נרל אטומיקס המבוסס בעיר דרזדן, מדובר בסך הכל בתוספת מחשב חימוש ואמצעים לנשיאת נשק מתחת לכנפיים.

סיבה נוספת ליתרון של רכישת הריפר על פני ההרון, היא האפשרות לשיתוף פעולה עם מדינות אחרות באיחוד. בריטניה ואיטליה מפעילות את הריפר כבר מספר שנים (לבריטים יש את הגרסה החמושה), ולאחרונה הודיעה גם צרפת על רכישה של 16 ריפרים והולנד רוצה לקנות ארבעה.

עדיין נשאלת השאלה כיצד משרד ההגנה הגרמני מתכוון להימנע מדרמה כמו ה-"אירו הוק". באותו הזמן, ברלין שילמה מאה מיליון יורו עבור הפיתוח של המל"ט הענק, רק כדי לגלות שלא יהיה מוצר.
כעת, אומר בימלמנס, רוצים בגרמניה לעשות את הרכש בצורה טובה יותר. במקום לשלם קודם ולברר אחר כך היתכנות יכולות, רוצים בגרמניה את כל הוכחות היכולת לפני הרכישה.

ככל הנראה, הטראומה מכשלון פרויקט ה-"אירו הוק", ביחד עם התנגדות סיעות השמאל בפרלמנט למל"טים תוקפים, כנראה תעכב את הרכישה של המל"טים החדשים בעוד מספר חודשים. 

אולי יעניין אותך גם