דו"ח סודי: אסד השתמש בנשק כימי בחומס

המגזין האמריקני "פוריין פוליסי" חשף מסמך של משרד החוץ האמריקאי שממנו עולה סבירות גבוהה כי אסד עשה שימוש בנשק כימי נגד אזרחים

המגזין "פורין פוליסי" מפרסם אתמול כי מסמך סודי של מחלקת המדינה, המעלה חשד גבוה כי אסד עשה שימוש בנשק כימי נגד מורדים בעיר חומס במהלך חודש דצמבר. עם זאת, הבית הלבן הכחיש בתוקף שאכן נעשה שימוש כזה.

על פי המגזין, המסמך נכתב על ידי קונסול ארה"ב באיסטנבול, סקוט קילנר, והממצאים בו מתבססים על חקירה של רופאים, פעילים ועריקים סורים. על פי הדיווח נעשה שימוש ב-15 פגזים כימים שנורו מטנקים. המגזין אף ראיין רופאים סורים שטענו כי טיפלו בקורבנות שנפגעו מנשק כימי ולא מגז מדמיע. לדברי הרופאים הסורים חמישה בני אדם נהרגו וכמאה נוספים סבלו מבעיות נשימה קשות, בעקבות פגיעה במערכת העצבים ומחלות קיבה ומעיים כתוצאה מהגז הרעיל.

הבית הלבן כאמור התייחס בספקנות לדיווח במגזין. דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן אמר הלילה כי הדיווח אינו תואם את ההערכות המודיעיניות בארה"ב לגבי הנשק הכימי בסוריה.  אך הזהיר כי "אם משטר אסד יעשה שימוש בנשק כימי, או לא יעמוד במחויבות שלו לאבטח אותו, הוא ישא באחריות לכך".

אולי יעניין אותך גם

טיל PAC-3 בפעולה. צילום: מתוך אתר חברת Lockheed Martin

ניסוי: טיל PAC-3 יירט טיל שיוט, F-35 שימוש כ״חיישן מוטס״

בניסוי חדשני שנערך לאחרונה, מטוס הקרב אסף נתונים והזין אותם לטיל – שעקב, יירט והשמיד את האיום. לוקהיד מרטין: הניסוי הוכיח שניתן לפעול בשיתוף פעולה של מספר גורמים בזירה זו