דגם חדש לרכב פיזור הפגנות

רכבי פיזור הפגנות חדשים של בית אלפא טכנולוגיות ייכנסו לשימוש משטרת ישראל בקרוב, ויאפשרו שימוש בחומרי סירחון לצד זרנוקי מים, צבע, גז מדמיע וקצף

דגם חדש לרכב פיזור הפגנות

צילום: חברת בית אלפא טכנולוגיות

דגם חדש לרכב פיזור הפגנות (רפ"ה) מתוצרת בית אלפא טכנולוגיות מקיבוץ בית אלפא. בסוף שנת 2011 הסתיים ייצורם של שני רכבים ראשונים מדגם חדש, שבאמצעותו ניתן לפזר בשטח חמישה חומרים לפיזור הפגנות - החומר המצחין "בואש", חומרי הקצפה, גז מדמיע, צבע או זרנוקי מים.

עד כה רכבי פיזור ההפגנות יכלו להשתמש או ב"בואש" או בשאר האמצעים לפיזור הפגנות. חברת בית אלפא טכנולוגיות מתמחה בייצור רכבים ייעודים כמו רכבי כיבוי, רכבים ממוגנים להובלת כסף מזומן ועוד, ואולם הקו לייצור רכבים לפיזור הפגנות הוא אחד המרכזיים שלה. רכבי פיזור ההפגנות מתוצרת החברה כוללים מיגון המאפשר לפעול גם תחת מתקפה של בקבוקי תבערה או חומרים מסוכנים אחרים, תוך הפעלה של מערכות קצף לכיבוי אש, לצד חומרים שנועדו לפזר התקהלות.

הדגמים הישנים של הרכב איפשרו לפזר בשטח ההתקהלות חומרים המבוססים על מים כמו צבע, קצף או את המים עצמם בלחץ רב של זרנוק, ואולם ניתן היה להשתמש בהם גם לפיזור החומר המצחין "בואש" שנכנס לשימוש מבצעי רק בשנתיים האחרונות.

החומר הנוזלי יוצר סירחון עז שנועד להבריח מתפרעים. בגלל שהחומר "בואש" מבוסס על תרכיז ביולוגי ולא על מים, לא ניתן היה להשתמש בו במקביל לשימוש בחומרים אחרים לפיזור הפגנות, והמשטרה הייתה צריכה להחליט מראש לפני כל משימה האם היא מייעדת את הרכב לשימוש ב"בואש" או באמצעים האחרים.

בדגם החדש של הרפ"ה יהיו מערכות מקבילות לשאיבה ולהתזה הן ל"בואש" והן לאמצעים האחרים לפיזור הפגנות - ובזכות כך ניתן יהיה לעשות שימוש בכל החומרים במקביל. בנוסף, כולל הדגם החדש מספר שיפורים נוספים בתחום המיגון של הרכב.

לדברי נרי בן אליהו, מנהל פיתוח עסקי בבית אלפא טכנולוגיות, "הניסיון המבצעי במשטרה ובמג"ב מראה כי ה'בואש' הוא חומר מאוד אפקטיבי, ובגלל זה ייעשה בו שימוש נרחב בעתיד. אנחנו עוסקים כעת בפיתוח של מערכות אחסון, שאיבה והתזה שיאפשרו שימוש יותר נוח ויעיל ב'בואש'". בן אליהו אומר עוד כי רכבי פיזור ההפגנות של בית אלפא טכנולוגיות נמצאים כיום בשימוש של למעלה מ-35 מדינות, ביניהן ספרד, צרפת, יוון, אלבניה, סין, אינדונזיה, הונדורס, פרו, גואטמלה וצ'ילה.

אולי יעניין אותך גם

כך אותר, זוהה ונהרג מנהיג אל קאידה איימן א-זוואהירי בבית מסתור בקאבול

ב-1 ביולי הוצגה לביידן תכנית פעולה בפגישה בחדר המצב בבית הלבן בנוכחות ראש ה-CIA ויליאם ברנס וכמה שרי ממשלה | ב-25 ביולי השתתף ביידן בתדריך הסופי ואישר 'תקיפת אוויר מדוייקת" בתנאי שפגיעה באזרחים תהיה מינימלית