גשר על מים סוערים

הסתיימה השתלמות גשרים של עוצבת הפלדה. מאת פלורית שויחט, מתוך אתר צה"ל

צילום: אתר צה"ל

"עוצבת הפלדה" קיימה החודש השתלמות מיוחדת לדרג המפקד פלוגה ועד מפקד העוצבה. בהשתלמות, שהתקיימה על גדות נהר הירדן בסמוך למחניים, המפקדים צפו בתצוגת יכולות נדירה של סיירת "יעל" מיחידת יהל"ם (היחידה ההנדסית למשימות מיוחדות), וכוחות נוספים, כשמטרת הכוחות היא צליחת הנהר, תוך כדי לחימה באויב מיומן שאורב להם בגדה השנייה.

בתצוגה הודגם המודל המבצעי המיטבי להעברת סד"כ כוחות קריטי בעת לחימה, ביום ובלילה. חיל ההנדסה הקרבית הציג בפני המפקדים את כל סוגי הגשרים שיהיו ברשות המפקדים ברגע האמת, ביניהם גשר חי"ר החדש. כמו-כן, צוות מסיירת "יעל" הדגים כיצד ניתן להעביר כוחות חי"ר ביעילות בעזרת סירות גומי וחבלים. הסיירת גם אחראית לאבטחת החיילים והכלים שצולחים את הנהר, ומסוגלת לחלצם גם בזרמי מים חזקים במיוחד. מלבדה, גם כלי צמ"ה (ציוד מכאני הנדסי) מסוג D-9 משוריין וכוח סיור מגדוד אסף עזרו בצליחה, תוך שיתוף פעולה עם חי"ר, ארטילריה ושריון.

"עבורנו זה אתגר מבצעי בכמה גזרות, וזה יכול לתפוס אותנו גם במרחבים שלא ציפינו להם בכלל”, הסביר לאתר צה"ל מפקד עוצבת הפלדה לשעבר, תא"ל אגאי יחזקאל. "אם יודעים להתמודד עם הבעיה, וזו מהות ההשתלמות, אז זאת בעיה שניתנת להכלה”, הדגיש תא"ל יחזקאל, "זה בר השגה וביצוע, אתגר שאפשר לעשות אותו בתנאי שעושים את זה כמו שצריך. אין כמו מראה עיניים, אז הדברים נותנים משנה תוקף".

השתלמות מעבר מכשול מים צר (ממ"צ) נחשבת לנדירה בצה"ל, כשהאחרונה התקיימה לפני כארבע שנים. מאז השתנו דברים רבים בצבא, הן תפיסתית והן טכנולוגית, ויכולות חדשות שנכנסו קיבלו ביטוי בהשתלמות. כדוגמה ניתן לציין את גשר החי"ר החדש של חיל ההנדסה הקרבית, שנכנס לאחרונה לשימוש. בתצוגת היכולות לוחמי סיירת "יעל" פרסו מעל המים את הגשר, היכול להימתח לעשרות מטרים, ונועד למעבר כוחות רגליים תוך צמצום משמעותי בזמן העברתם. דוגמה נוספת היא מערכת ליירוט טילי נ"ט (נגד טנקים) "מעיל רוח", המוטמעת בהצלחה בעוצבת עקבות הברזל, התרגולות שמתעדכנות ומשתנות, וכן סדר הלחימה המקובל היום בצה"ל.

"יש לנו ציפיות מאוד גבוהות מכם, אבל אני מאוד סומך על 'עוצבת הפלדה'. אין אויב בצפון שיכול לעצור אתכם", אמר למפקדי האוגדה מפקד הגיס הצפוני, האלוף נועם תיבון עם סוף התצוגה. "חשוב לקחת בעיה-בעיה ולטפל בה. להוכיח היתכנות, להתכונן, כדי שביום הפקודה הכל יעבוד", הדגיש האלוף תיבון, "הנחישות והקשיחות של המפקדים היא מילת המפתח, והאימונים צריכים להיות קשים". מפקד הגיס הצפוני גם סיפר למפקדים על תרחישי העימות האפשרי הבא, והצורך לפעול במהירות וביעילות.

מלבד תצוגת היכולות, ציפו למפקדים ארבע תחנות השתלמות: אמצעי החה"ן, אמצעים נוספים של יחידת יהל"ם, אמצעי פריצה, גישור וממ"צ.

אולי יעניין אותך גם