גלעד שליט יוכר כנכה צה"ל

החלטה תקדימית תעניק לו מעמד אוטומאטי של נפגע פוסט טראומה

גלעד שליט

גלעד שליט יוכר כנכה צה"ל מיד כאשר יגיע לארץ. משרד הביטחון אישר את בקשתו של ח"כ ישראל חסון (קדימה), להכיר בו כבנכה עם חזרתו לישראל משבי החמאס. ההחלטה התקדימית תהיה תקפה מעתה והלאה לגבי כל פדוי שבי שישוחרר.

עד היום, נהלי משרד הביטחון קבעו כי פדוי שבי שמבקש להיות מוכר כנכה צה"ל, היה מחויב להגיש בקשה להכרה מאגף השיקום של משרד הביטחון. לצורך ההכרה נידרש פדוי השבי, ללא קשר תקופת שהותו  בשבי, להוכיח לוועדה באגף השיקום כי הוא אכן נפגעה בנפשו (פוסט טראומה) או ממחלה אחרת שהתפתחה במהלך השהות בשבי או לאחריו. תהליך זה היה בדרך כלל ארוך מאוד, רווי בבירוקרטיה וחוסר נעימות.

ההחלטה התקדימית מאפשרת לכל פדוי שבי להיות מוכר כנכה צה"ל באופן אוטומטי, כמי שנפגע בנפשו, וזאת  מבלי שיהיה מחויב להוכיח שהוא אכן נפגע. בשלב זה משרד הביטחון טרם אישר הכרה דומה "במסלול ירוק" למי שנפגע ממחלה אחרת שאיננה פוסט טראומה.

ח"כ ישראל חסון העומד בשנתיים האחרונות בראש הצוות בוועדת החוץ והביטחון לבחינת תפקודו של אגף השיקום במשרד הביטחון הודה למנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') אודי שני, על שקיבל את ההחלטה התקדימית והוסיף כי "ההחלטה תאפשר לנו כמדינה וכאזרחים לתת את המינימום המתבקש לכל אותם לוחמים שחזרו מהשבי בכדי שיוכלו לשוב ולתפקד באופן נורמאלי. עוד הוסיף ח"כ חסון כי "זו חובתנו המוסרית לעזור לחוזרים מהשבי. אין זה ראוי שפדוי יאלץ להילחם פעם נוספת לאחר שחזר מהשבי, הפעם על זכויותיו הבסיסיות, מול ועדות בירוקרטיות בכדי להוכיח שהוא אכן ראוי להיות מוגדר כנכה".

 

אולי יעניין אותך גם