גדר וירטואלית בגבול מצרים

הגדר תתפרס בגזרה כבר בשנה הקרובה. היתרון הבולט שלה: מניעת התרעות שווא. בחברה מעריכים: המערכת הייתה מונעת את הפיגועים

בצל האירועים בדרום, גדר וירטואלית לזיהוי וסיכול ניסיונות חדירה תיפרס לאורך קו הגבול עם מצרים תוך פחות משנה. חברת "מגנא טכנולוגיות", המספקת מערכות הגנה לכוחות הביטחון בישראל ובעולם, תהיה אמונה על הקמת הגדר הדומה במהותה לזו שסיפקה לנתב"ג, בעלות של מיליוני דולרים.

לצד התשתיות הפיזיות המשוכללות שנבנות בימים אלה בגבול כחלק מפרויקט "שעון החול", הגדר תגובה באמצעים טכנולוגיים.

"מערכת כזו הייתה מונעת בוודאות את הפיגועים בדרום בסוף השבוע שעבר", אמר מנכ"ל החברה, חיים סיבוני. "אני מניח שהאירועים האחרונים יאיצו את תהליך הקמת הגדר, אך מדובר בפרויקט ארוך של ניסויים ובדיקות שערכנו בשבע השנים האחרונות".

המערכת תתפרס בחלקים מן הגדר, כאשר המכ"מים יוצבו על עמודים גבוהים וכך יוכלו לצפות לעומק השטח. ב"מגנא" סיפרו כי היתרון הבולט שלה הוא בזיהוי האובייקט באופן פרטני וממוקד לצד התגברות על התרעות שווא.

על פי תוכנית הגדר הדרומית החדשה, עבודות ההקמה צפויות להתחיל בשבועות הקרובים וכבר לאחר כחודשיים חלק ניכר מתוואי השטח יאובטח כנדרש. "זוהי מערכת שוברת שוויון שתשדרג משמעותית את השליטה בנעשה לאורך קו הגבול. היא תשנה מעתה את כללי המשחק בדרום", הוסיף סיבוני.

בתוך כך, במנהלת קו התפר האמונה בין היתר על הקמת הגדר בגבול מצרים, אמרו השבוע כי בניית המכשול מתקדמת בקצב מהיר מזה שנקבע, ועתידה להסתיים כבר בסוף השנה הבאה, בניגוד לתכנון המקורי שנקבע לשנת 2013. "אין דרך לזרז את בניית המכשול בדרום", אמר ראש מנהלת קו התפר, תא"ל ערן אופיר. "הקדמנו את לוח הזמנים כמעט בשנה, ואנחנו עובדים תוך כדי תכנון וניהול של עשרות קבלנים. אין מקבילה למה שהספקנו לעשות בשמונה חודשים בלבד, ואנו נמשיך בקצב הזה", הוסיף תא"ל אופיר.

בניית המכשול בדרום נמשכת מזה שמונה חודשים, במהלכם נבנו 45 קילומטרים של גדר והוכשרו לבנייה עשרות קילומטרים נוספים. עד סוף השנה, מתוכננת להסתיים הבנייה ב–100 הקילומטרים הראשונים, מהר שגיב עד נטפים. מיד לאחר מכן, יחל חלקו השני של הפרויקט, הכולל בנייה לאורך 130 קילומטרים נוספים. בסיום ההקמה, הסבירו במנהלת קו התפר, יהיה כלל הגבול חסום בגדר בגובה מספר מטרים, אשר מוקפת בגדרות תלתליות משני צדיה, שביל טשטוש, כביש לפטרולים ואתרי איסוף. לדברי תא"ל אופיר, מדובר במכשול בלתי עביר. “היה ניסיון הסתננות בודד בקטע הבנוי של הגדר, והוא נכשל", הוא ציין. “אי–אפשר לגעת בגדר, אי–אפשר להניח עליה סולם ואי–אפשר לעבור מתחתיה".

 


הידיעה התפרסמה לראשונה בשבועון "במחנה", גליון 33, אוגוסט 2011

אולי יעניין אותך גם

REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

ביידן ביטל את הצו הנשיאותי של טראמפ כנגד טיקטוק, מבקש בחינה מחודשת

בצו חדש שפרסם הנשיא בשבוע שעבר, הוא מנחה את מחלקת המסחר לפקח על פעילות והורדת אפליקציות להן עלולה להיות השפעה על הביטחון הלאומי האמריקני, ולהגיש המלצות בתוך 120 יום