ברק בסין: למנוע מאיראן נשק גרעיני

חשיבות הביקור בסין היא בעצם קיומו

שר הביטחון, אהוד ברק,הגיע ביום ראשון עם משלחת ביטחונית לבירה הסינית. זאת, לאחר שבמשך למעלה מעשר שנים שר ביטחון ישראלי לא קיים ביקור ממלכתי בסין.

 

ברק נפגש עם הרמטכ"ל הסיני, General Chen Bingde, פגישה שנמשכה למעלה משעה, במהלכה נדונו סוגיות בעלות עניין משותף בין סין לישראל והקשרים הבילטראליים בין צה"ל לצבא סין.

 

ברק סקר את אתגרי הביטחון במזרח התיכון נוכח השינויים האחרונים, והדגיש בפני הרמטכ"ל הסיני את הצורך העליון למנוע מאיראן להצטייד ביכולת צבאית גרעינית אשר תערער את היציבות במזרח התיכון. שר הביטחון ברק והרמטכ"ל הסיני Chen דנו גם בדרכים בהתמודדות יעילה עם הטרור על צורותיו השונות. הרמטכ"ל הסיני Chen אמר כי הביקור הוא בעל חשיבות עצומה לסין וליחסים בין ישראל לסין.

נסיעתו של ברק מוגדרת כ"ביקור עבודה". ברק יהיה אורחו של שר ההגנה הסיני, הגנרל Liang Guanglie. במסגרת ביקורו, ייפגש שר הביטחון ברק עם גורמים בכירים בצמרת ההנהגה הסינית.

החשיבות העיקרית של הביקור היא בעצם קיומו. הביקור מעיד על חידוש היחסים הרשמיים בין הארצות, לאחר משבר חמור כמעט לכל אורכו של העשור שעבר, שנבע מוטו שהטילו האמריקאים על מכירת ציוד ישראלי מתקדם למדינה האסיאתית. הוטו הביא לביטול עסקה למכירת מערכות ביון מסוג "פאלקון", ובהמשך גם ביטול מכירת ציוד תצפית ישראלי ממזל"טים. המשבר אף הביא לדרישה האמריקאית להגביר את הפיקוח על היצוא הביטחוני הישראלי, ובעקבות כך אף הוקם במשרד הביטחון האגף לפיקוח על היצוא (אפ"י). הסינים עצמם זעמו על ישראל, למרות שכבר בראשית שנות האלפיים קיבלו פיצוי כספי בסך מאות מיליוני דולרים על ביטול עסקת ה"פאלקון".

על אף הביקור של ברק בסין השבוע, ישראל עדיין תהיה מנועה מלמכור ציוד ביטחוני מתקדם לסין, ואולם ייתכן כי יופשרו שיתופי פעולה, שאינם כרוכים בהעברת טכנולוגיה מתקדמת.