בריטניה רוכשת 10 ריפרים

לפי פרסום באתר defenseindustrydaily, בריטניה ביקשה מארה"ב לרכוש עוד 10 מל"טים תוקפים מסוג ריפר. היקף העסקה הצפויה נאמד ביותר ממיליארד דולרים

מל"ט ה-Watchkeeper בבסיס ההפעלה בבריטניה (צילום מסך)

בריטניה רוצה לרכוש 10 מל"טים מסוג MQ-9 (ריפר), חמש תחנות קרקע, תשע מערכות זיהוי ספקטרליות (MTS-B/AAS-52), תשע מכ"מי SAR /מחוון תנועה קרקעית, שלוש תת תחנות לוויין, שלושים מערכות ניווט אינרציאליות, חלקי חילוף למערכות, תמיכה הנדסית, ציוד בדיקה, תמיכת קרקע, תמיכת מבחן טיסה מבצעית, ציוד תקשורת, סיוע טכני, הכשרת כוח אדם / ציוד ואלמנטים אחרים הקשורים לתמיכה לוגיסטית. העלות המשוערת של העסקה היא 1.071 מיליארדי דולרים. כך על פי דיווח באתר defenseindustrydaily. כל המל"טים יסופקו בדגם החמוש. 

לפי האתר, הבריטים החליטו להתחיל להשתמש בדגם החמוש בשנת 2007. בתחילה הם טענו שהם רואים ב-MQ- 9 רק מל"ט מעקב שישלים את המל"טים לטווח בינוני ה-Mk450 Watchkeeper (מבוסס על ההרמס 450 של אלביט מערכות, מיוצר על ידי תאלס) ומל"טים קצרי הטווח Desert Hawk וה- RQ -11.

זה השתנה כאשר הריפר החל להדגים את יעילות מערך כלי הנשק שלו. בבריטניה החלו להבין את היתרונות הכלכליים בהפעלת מל"טים עם יכולת שהות ארוכה לצורך סיוע אווירי, כאשר במקום מטוסי קרב שעולים בין 7-10 אלפים ליש"ט לשעת טיסה, אפשר להשתמש באמצעי זול יותר. כזה שגם לא עולה בחיי אדם.

הפעם הראשונה שהריפר ירה בפעילות מבצעית הייתה בשנת 2007. באותה תקרית הוא ירה טיל הלפייר באפגניסטן, ואחר כך שיגר פצצה חכמה מונחית לייזר. החל במאי 2008 הבריטים החלו לחמש את הריפר. מאז עברו הרבה מים בנהר, ולפי דיווח של הגארדיאן מחודש מאי 2013, מתברר כי באפגניסטן מוצבים (נכון לתקופת הדיווח) 5 ריפרים ששיגרו סך של 350 טילים ופצצות חכמות במהלך השירות שלהם במדינה. את זה הם עשו בין השנים 2008-2013 ב-299 משימות, כך על פי דיווח נוסף באתר globalresearch. (רק לצורך השוואה, ההשערה היא כי ארה"ב מפעילה באפגניסטן 200 כלים, תעשו לבד את המכפלות).

בסיס ההפעלה של המל"טים בממלכה ממוקם בבסיס חיל האוויר RAF Waddington (סיקור של הבסיס באתר ה-BBC אפשר למצוא כאן). בפברואר 2013 בעקבות שאילתה יזומה, פרסם משרד ההגנה הבריטי את כמות התאונות של המל"טים מכל הסוגים משנת 2007 ועד 2013. כמות התאונות, כך נטען בדיווח, קיצצה את צי המל"טים של הממלכה בחצי.

ובכן, לפי הדיווח, ארעה תאונה אחת של מל"ט הריפר (מתוך מצבת של 10), תשע של מל"טים מסוג הרמס (8 אפגניסטן, 1 עיראק) ב-75,000 שעות טיסה; 412 תאונות של מיני מל"טים מסוג Desert Hawk ב-30,000 משימות; ו-25 תאונות של מיקרו מל"טים מסוג RQ- 16 ומיני מל"טים מסוג Black Horne יחד.

באותו הדיווח באתר הגארדיאן, חודשיים לאחר פרסום נתוני התאונות, נכתב כי מצבת המל"טים של הצבא הבריטי כוללת 500 מל"טים מסוגים שונים. מתוכם 81 כלים מסוג Watchkeeper ו-9 ריפרים שצפויים לגדול ל-19 אם תאושר הרכישה שלהם על ידי ארה"ב. אין ספק כי עסקה זו כמו אחרות בתקופה האחרונה, מסמלת יותר מכל את המונופול שיש לארה"ב באירופה בכל הקשור למכירת מל"טים חמושים.

אולי יעניין אותך גם