בקרוב: מרכז החלל הישראלי

בבסיס חיה"א בפלמחים נשלמות עבודות הפיתוח של "מרכז החלל הישראלי", ממנו ישוגרו לוויינים ישראלים חדשים. בחדר בקרה משוכלל הותקנו מערכות עקיבה שיעקבו אחר הלוויינים עד כניסתם למסלול סביב כדור הארץ

שיגור הלוויין "אופק 7"

הולכות ונשלמות עבודות הפיתוח של "מרכז החלל הישראלי" המצוי בבסיס חיל האוויר ליד פלמחים. המקום יהיה ערוך לקראת שיגורים מתוכננים של לווינים ישראלים חדשים. האתר הוקם לפני שנים רבות כיחידת ניסויי הטילים של חיל האויר, אולם עם הפיכתה של ישראל למעצמת חלל, המשגרת לוויני ריגול ותקשורת, הוחלט להפוך את המקום למשהו הרבה יותר מתקדם.

במקום הוקם חדר בקרה משוכלל ממנו מנהלים שיגורים למיניהם וכן מערכות עקיבה חדישות המאפשרות לעקוב אחר השיגורים בעיקר של לווינים עד שהם נכנסים למסלולם סביב כדור הארץ. ישראל היא המדינה היחידה בעולם המשגרת לווינים לכיוון מערב . בדרך כלל משגרים לכיוון מזרח, מה שגורם לכדור הארץ בסיבובו להוסיף אנרגיה למשגר המעלה את הלווין לחלל. מדינת ישראל לא יכולה לשגר מזרחה, שכן אז המשגר יעבור מעל מרכז המדינה וגם מעל מדינות ערב, ובמקרה של תקלה זה יכול להסתיים באסון.

חיל הים הוא האחראי לפנות את האזור כולו מכלי שיט. זה בתחום הקרוב למי החופים של ישראל. לא אחת נדחו שיגורים מפני שבמרחק של כמה מאות ק"מ מחופי ישראל נראו אניות מטען והיה צורך לחכות עד שהן תתרחקנה מהאזור.

האתר הוקם בשנת 1969 ושודרג בפעם הראשונה בשנות ה-80 כאשר ישראל החליטה להפוך למעצמת חלל המייצרת לוויינים ומשגרים. כל לוויני הריגול של ישראל המצוידים במערכת אופטית שוגרו מהבסיס. מערכת מסובכת של ציוד מכ"ם וציוד אופטי מאפשרת עקיבה אחר כל שיגור בשניות הקריטיות הראשונות. יש בשטח המרכז מצלמות המסוגלות לצלם אלפי תמונות בשניה. אלו עוקבות אחר כל משגר שנוסק לחלל כדי לגלות תקלות אפשריות. מערכות עקיבה נוספות מספקות גם הן נתונים למרכז הבקרה. אלו מוצגים על עשרות מסכי מחשב וטלויזיה בחדר הבקרה המרכזי בו יושב גם קצין הבטיחות המסמך להשמיד כל משגר אם הוא עלול לסכן מישהו.

הגדלת היקף פעילות החלל של ישראל חייב חשיבה מחדש על הצרכים. היות וברור שאין מקום אחר בו ניתן למקם את מרכז החלל הזה, יש מחשבות שונות במטרה לשפר את יכולותיו. אחת מהן היא לבנות מזח בתוך הים ולמקם עליו את המשגר ממנו מזניקים לווינים לחלל. בשלב זה הכל מתנהל מהבסיס המצוי על חוף הים.

ישראל מתכננת פעילות חלל ענפה גם בשנים הבאות. זה בנוסף לפיתוח הטיל נגד טילים המתקדם "חץ-3". ההשקעות שנעשו בשנים האחרונות במרכז החלל הישראלי הכינו אותו טוב יותר למשימות עתידיות. נושא החלל הופך חשוב מאוד עבור ישראל וחיל האוויר רוצה יכולות מגוונות. למרכז החלל בבסיס פלמחים יהיה תפקיד חשוב מאוד במימוש היכולות האלה.

אולי יעניין אותך גם

דעה | ישראל הרסה את השם של מערכות ההגנ״א הרוסיות - וזה פוגע במכירות 

הצבא הרוסי התחיל להלל את מערכות ההגנ״א שלו בסוריה ללא הוכחות להצלחות. למה עכשיו? פשוט. המערכות הרוסיות לא עוצרות את הישראליות והאמריקאיות ולקוחות התעשייה הרוסית מתחילים לשאול שאלות